Sortownia LNH – co to znaczy i gdzie to jest? Ile idzie paczka z DPD?

W obecnych czasach zakupy przez internet stały się codziennością większości z nas. Powszechny dostęp do internetu a także niedawna pandemia sprawiły, że coraz częściej wolimy zamówić coś online niż wędrować po sklepach. Nie ma w tym nic dziwnego – zakupy przez internet są wygodne, bezpieczne a przy tym często pozwalają nam sporo zaoszczędzić. Zanim jednak zamówione produkty dotrą do nas muszą przebyć długą drogę. Jednym jej z etapów jest dostarczenie paczki do sortowni LNH. Co to oznacza? Postanowiliśmy to sprawdzić. 

DPD a przyjęcie w sortowni z LNH – o co chodzi?

Zamawiając paczkę ze sklepu internetowego najczęściej wybieramy doręczenie jej przez kuriera. Jest to wygodne oraz szybsze niż dostawa pocztą. Obecnie na rynku działa wiele firm kurierskich. Jedną z nich jest DPD. To właśnie ta firma kurierska wyświetla swoim klientom informacje o tym, gdzie znajduje się ich przesyłka. W pewnym momencie możemy zobaczyć komunikat mówiący, że paczka została przyjęta do sortowni LNH. Co to oznacza? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto przyjrzeć się drodze, jaką odbywa paczka zanim trafi do rąk zamawiającego.

Początkowo odbierana jest ze sklepu przez kuriera, następnie dostarcza on ją do punktu logistycznego, w którym wszystkie przesyłki są dzielone pod względem konkretnych lokalizacji. Najpierw paczki rozdziela się według województw i miasta na następnie bardziej dokładnie na konkretne miejscowości, dzielnice wreszcie ulice. Są one wówczas przekazywane kurierom, którzy obsługują dany obszar. Oni zaś doręczają przesyłki bezpośrednio do rąk klientów. Miejsce, w którym dokonuje się podziału paczek na konkretne regiony to właśnie sortownia LNH. Bywa, że paczka ląduje tylko w jednym takim punkcie, choć zdarza się, że trafia do sortowni dwa a nawet trzy razy – dzieje się tak szczególnie w przypadku gdy musi przebyć spory dystans.

Sortownia LNH – co to jest?

Wiemy już w jaki sposób przesyłki dostarczane są do adresatów. Co jednak kryje się pod tajemniczo brzmiącym skrótem LNH? Odpowiadamy. Sortownia LNH to miejsce, w którym odbywa się transport i sortowanie paczek między różnymi stacjami logistycznymi. LNH to skrót od angielskiego terminu “line haul”, który oznacza trasę główną w logistyce. Sortownia LNH jest niezbędna do sprawnego i szybkiego dostarczania przesyłek do klientów, którzy dokonują zakupów przez internet. W Polsce istnieje kilka sortowni LNH, należących do różnych firm kurierskich, takich jak DPD, InPost czy Poczta Polska. W sortowni LNH paczki są skanowane, etykietowane, ważone i przekazywane do odpowiednich pojazdów, które zawiozą je do docelowych adresatów. Nie da się więc ukryć, że sortownie LNH stanowią ważny element łańcucha dostaw w branży e-commerce. Od ich sprawnego działania zależy bezpieczeństwo i terminowość zamówień.

sortowanie paczek

Sortownia LNH – gdzie ona jest?

Wiemy już czym są sortownie LNH i jaka jest ich rola w łańcuchu dostaw. Gdzie jednak znajdują się te punkty? Wiele zależy od tego, o jakiej firmie kurierskiej mówimy. Każdy z dostawców ma bowiem własną sieć sortowni i magazynów, do których przekazywane są paczki dla klientów. Skupmy się jednak na wspomnianej już wcześniej firmie DPD. Firma DPD jest częścią Geopost, drugiej pod względem wielkości międzynarodowej sieci kurierskiej w Europie.

Jest to jedna z wiodących firm kurierskich w naszym kraju. Istnieje od 1991 roku, kiedy to rozpoczęła działalność jako Masterlink Express. Od 2004 roku jest częścią francuskiego holdingu Geopost. DPD jest jedną z najnowocześniejszych firm kurierskich świadczących liczne usługi dodatkowe takie jak dowóz produktów spożwczych czy dostawy nocne. Nic więc dziwnego, że posiada rozbudowaną sieć sortowni LNH. Obecnie punkty należące do DPD znajdują się w miastach takich jak:

  • Stryków.
  • Ruda Śląska.
  • Kraków.
  • Katowice.
  • Wrocław.
  • Rzeszów.

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że firma DPD planuje dalszą rozbudowę swojej infrastruktury, w ramach której powstaną kolejne sortownie. Obecnie planuje się otwarcie takiego obiektu w Gdańsku oraz w Poznaniu.

Sortownie

Ile idzie paczka z sortowni LNH?

Szybka dostawa paczek jest priorytetem zarówno dla sklepów prowadzących działalność online, jak i firm kurierskich. Każdy z klientów chce bowiem jak najszybciej móc cieszyć się zakupionym produktem. Nic więc dziwnego, że często pojawiają się pytania dotyczące tego jak długo będzie do nas szła paczka z sortowni LNH. Trudno jednak jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czas dostawy paczki z sortowni LNH zależy od firmy kurierskiej, rodzaju usługi i miejsca docelowego. Zazwyczaj dostawy krajowe są realizowane w 1-2 dni robocze. Sortownie to punkty działające niezwykle sprawnie, w których znajdziemy wiele linii transportowych działających w sposób ciągły. Dzięki temu czas dostawy paczki ciągle się skraca. Pamiętajmy także, że każdą ze swoich przesyłek możemy śledzić za pomocą usługi trackingu. Dzięki temu w każdej chwili możemy sprawdzić gdzie znajduje się nasza paczka i kiedy zostanie nam dostarczona przez kuriera.