Praktyczne gadżety dla osób niewidomych – jak ułatwiają codzienność?

Samodzielna praca, nauka, porządki, dbanie o zdrowie czy rozwój intelektualny — osoby z dysfunkcją wzroku nie muszą z tego rezygnować. Rozmaite sprzęty i akcesoria dla niewidomych to produkty, które ułatwiają im codzienne życie i zapewniają niezależność. Które z nich są wyjątkowo praktyczne? Oto krótki przegląd rozwiązań dostępnych na rynku.

Osoby niewidome a nowe technologie

Nowe technologie rozwijają się błyskawicznie. Na szczęście producenci sprzętu i akcesoriów dla niewidomych i słabowidzących doskonale rozumieją, że również ta grupa użytkowników nie może zostawać w tyle. Dzięki dostępnym rozwiązaniom osoby z dysfunkcją wzroku mogą uczestniczyć w życiu społecznym czy zawodowym bez większych przeszkód komunikacyjnych. 

Urządzenia takie jak zegarek mówiący damski czy męski, smartfon dla niedowidzących, czytnik brajlowski i wiele innych pozwalają im na dotrzymywaniu tempa wszechobecnej wirtualizacji i digitalizacji życia.

Jednym z praktycznych produktów dla niewidomych jest wspomniany zegarek mówiący. Łączy funkcje klasycznego urządzenia z rozbudowanym modułem dźwiękowym. Zegarek doskonale odpowiada również na potrzeby osób słabowidzących lub seniorów — zwykle taki gadżet jest wyposażony w duży i czytelny cyferblat. Jak każdy inny produkt w tej kategorii, zegarek mówiący jest prosty i intuicyjny w obsłudze — wystarczą do niej jedynie dwa przyciski.

Osoby niewidome i słabowidzące korzystają także ze specjalnie przystosowanych dla nich telefonów. Co ważne, dla tej grupy użytkowników stworzono również nowoczesne smartfony, których funkcje niewiele odbiegają od dostępnych w standardowych aparatach. Takie urządzenia przydają się również podczas poruszania się poza domem.

Domowe akcesoria dla niewidomych

Niezależność osoby niewidomej jest istotna również w zaciszu domu i przy codziennych czynnościach, jak choćby gotowanie. Spośród kuchennych gadżetów warto wyróżnić np. wagę z dużym, wysokokontrastowym wyświetlaczem (który docenią osoby niedowidzące) oraz systemem głosowym (co jest must-have dla tych, którzy nie widzą wcale).

W bezpiecznym przygotowywaniu posiłku przydaje się również sygnalizator wrzenia. To proste narzędzie, które dźwiękowo sygnalizuje, gdy woda osiąga wymaganą temperaturę. Do przyrządzania posiłków i napojów warto również zainwestować w dźwiękowy lub wibrujący czujnik poziomu cieczy. To kolejne przykłady praktycznych gadżetów do kuchni osoby niewidomej.

Akcesoria dla niewidomych ułatwiające organizację rzeczy

Osoby niewidome czy słabowidzące tak samo jak zdrowe posługują się na co dzień pieniędzmi, muszą rozpoznawać kolory, od czasu do czasu coś zszyć czy zrobić domowe porządki. W tym wszystkim pomocna jest bogata gama podręcznych akcesoriów. Dzięki nim te czynności nie będą stanowiły kłopotu dla osoby, która widzi słabej lub nie widzi w ogóle. 

Wśród tych najczęściej przydatnych warto wymienić:

  • detektor kolorów,
  • skarpetnik (do segregowania par skarpet),
  • nawlekacz igieł, 
  • bilonówka (do segregowania monet),
  • naszywki identyfikacyjne.

Ciekawym urządzeniem jest również długopis do przygotowania etykiet głosowych. Takie samoprzylepne karteczki można później nakleić na dowolnym przedmiocie w domu, a po dotknięciu jej długopisem, otrzymuje się głosowy komunikat. To interaktywny sposób na uporządkowanie przestrzeni wokół osoby niewidomej i niedowidzącej.

Samodzielna pielęgnacja i troska o zdrowie — jakie urządzenia pomogą?

Dla osoby niewidomej lub ze słabym wzrokiem problemem może być również dbałość o higienę i zdrowie. Również w tym zakresie producenci sprzętu dla niewidomych nie próżnują. Na rynku dostępne są m.in. mówiące wagi łazienkowe, ciśnieniomierze z komunikacją dźwiękową czy działające na tej samej zasadzie termometry. 

Takie akcesoria dla niewidomych mają zwykle duże wyświetlacze LCD i są wykonane z wysokiej jakości materiałów. 

Więcej propozycji usprawnień dla osób z dysfunkcją wzroku oferuje m.in. lumen.pl. Firma realizuje m.in. zamówienia finansowane przez PFRON, co jest ważną kwestią dla osób z niepełnosprawnością. W ofercie sklepu znajdziesz zarówno przedmioty codziennego użytku dla niedowidzących, jak i gadżety pozwalające na rozrywkę czy rozwój intelektualny. Sprawdź, które produkty pomogą Ci zyskać niezależność i większą satysfakcję z życia.