Dlaczego warto inwestować w automatyczne linie pakujące?

Właściciele przedsiębiorstw produkcyjnych i przetwórczych coraz chętniej sięgają po rozwiązania, które sprawią, że ich firmy będą bardziej rozwinięte. Co więcej, dzięki zainwestowaniu w tego typu maszyny sprawiają, że nie ma konieczności zatrudniania większej ilości pracowników, co przekłada się na oszczędność. Jakie są zalety automatycznych linii pakujących i czy faktycznie są one przyszłością na rynku dużych firm?

Automatyczne linie pakujące – czym są i w jaki sposób działają?

Oczywiste jest, że wszystkie produkty muszą być odpowiednio zapakowane i zabezpieczone przed wilgocią. W mniejszych firmach nadal zajmują się tym przeszkoleni pracownicy, jednak coraz częściej przedsiębiorcy chcą się rozwijać i inwestują w tego typu urządzenia.

Maszyny pakujące składają się ze zgrzewarki i tunelu obkurczającego, a większe również w automatyczny taśmociąg. Zadaniem zgrzewarki jest zabezpieczenie produktów spożywczych, takich jak mięso, wędliny, nabiały, sery czy owoce, tak by nie dostały się do nich żadne zanieczyszczenia i wilgoć. Tego rodzaju urządzenia stosuje się nie tylko w przemyśle przemysłowym, ale także kosmetycznym czy branży poligraficznej.

Automatyczne linie pakujące – zalety

Coraz większa liczba przedsiębiorców chce się rozwijać i robi wszystko, by ich firmy pracowały bardziej wydajnie. Dlatego też bardzo dużym zainteresowanie od kilku lat cieszą się automatyczne linie pakujące, które przekładają się na długoterminowe korzyści. Zatem jakie zalety mają tego rodzaju urządzenia?

  • Oszczędność – przede wszystkim dzięki maszynom do pakowania koszty związane z utrzymaniem pracowników, mniejszym zużycie materiałów, minimalizacją odpadów czy zmniejszeniem kosztów pakowania są coraz bardziej widoczne z miesiąca na miesiąc. Okazuje się więc, że zyski zostają zwiększone, co na pewno ucieszy niejednego właściciela firmy.
  • Wzmocnienie wizerunku marki – automatyczne linie pakujące posiadają również dodatkowe funkcje, na przykład możliwość personalizacji i brandingu. Dzięki temu istnieje możliwość umieszczenia na opakowaniach loga firmy czy komunikatów marketingowych. Wszystko to sprawia, że firma może zrobić dobre wrażenie na klientach i może być pewna, że zostanie ona przez nich zapamiętana.
  • Bezpieczeństwo – chodzi o bezpieczeństwo produkowanych produktów, ponieważ ich odpowiednie zapakowania minimalizuje możliwość ich uszkodzenia. Dodatkowo, jeśli pracodawca wybierze odpowiednie materiały, to najprawdopodobniej okaże się, że liczba odpadów zostanie również znacząco zmniejszona, co jest ekologiczne i korzystne dla środowiska.

Automatyczne linie pakujące – rodzaje

Należy pamiętać, że na rynku znajduje się kilka rodzajów maszyn pakujących. Są to między innymi:

  • Maszyna foliująca – zarówno foliarki kapturowe, owijarki, jak i tunele termokurczliwe zapewniają produktom ochronę i odpowiednie zabezpieczenie ich przed wilgocią, uszkodzeniami, psuciem czy kurzem. Zazwyczaj wykorzystywane są do pakowania produktów spożywczych, przemysłowych czy elektroniki. Maszyny te są nie tylko bezpieczne, ale również przyjazne środowisku.
  • Maszyna do paletyzacji – zarówno roboty wieloosiowe, kolumnowe czy paletyzatory kolumnowe mają za zadanie skompletowanie i uporządkowanie produktów na paletach. Dzięki nim nie tylko paletowanie przebiega o wiele szybciej, ale także zostanie wykorzystana każda dostępna przestrzeń, co przekłada się na oszczędność materiałów.
  • Maszyna wagopakowania – naważarki i wagopakowaczki mają za zadanie pakowanie paczek o określonych ilościach i wagach. Podstawową zaletą tego rodzaju urządzeń jest zminimalizowanie strat materiałowych oraz eliminacji nadmiaru lub niedoboru materiałów podczas pakowania. Maszyny tego rodzaju wykorzystuje się w przemyśle spożywczym, budowlanym, chemicznym, farmaceutycznym i przemysłowym.
  • Maszyna do pakowania zbiorczego – zazwyczaj wykorzystuje się je do pakowania wielu jednostek w jednym opakowani. Wykorzystuje się je na przykład do pakowania butelek, worków, kartonów czy puszek. Podstawowa ich zaletą jest zwiększona wydajność opakowania, zaoszczędzenie czasu oraz redukcja kosztów produkcji.
  • Linie rozlewnicze – wykorzystuje się je podczas rozlewu produktów płynnych. Dzięki nim umożliwia się zarówno rozlewanie, jak i pakowanie takich produktów jak napoje, soki, chemikalia, kosmetyki czy przetwory. Dzięki linii rozlewniczej produkcja zostanie zwiększona, produkty będą rozlane równomiernie i zamknięte zgodnie z normami.

Artykuł powstał we współpracy z https://lintegra.pl/