Zmiany klimatyczne, które nastąpiły na terenie Polski, sprawiały, że borykamy się z dotkliwymi upałami i srogimi zimami. Warunki atmosferyczne sprawiły, że klimatyzatory stały się pożądanymi urządzeniami o każdej porze roku. Jakie są ich wady i zalety? Sprawdźmy!
Klimatyzator – czym jest i jak działa?
Klimatyzator jest urządzeniem, za pomocą którego możemy obniżyć lub podnieść temperaturę w mieszkaniu. Jak działa? Pochłania ciepło z wewnątrz i za pomocą specjalnej rury odprowadza ją na zewnątrz budynku. Filtrowanie powietrza odbywa się poprzez wilgotną tkaninę. Klimatyzator składa się ze skraplacza, sprężarki, parownika i zaworu rozprężnego. Na rynku znajdziemy nie tylko te chłodzące, ale również ogrzewające mieszkania, który odwraca obieg powietrza. Oznacza to, że ciepło, które powstaje w sprężarce, zostaje z powrotem wdmuchane do wewnątrz.
Klimatyzacja – jakie są jej zalety?
Obecnie na rynku znajdują się klimatyzatory całoroczne, które wykorzystywane są nie tylko latem, ale również zimą. Jakie są jego zalety?
- Łatwe i szybkie włączenie i wyłączenie urządzenia
- Użytkowanie nie wymaga „brudnych czynności” oraz składowania opału lub paliwa
- Cicha praca
- Wykorzystamy urządzenie w celu ogrzania, jak i ochłodzenia mieszkania
- Ogrzanie pomieszczenia polega jedynie na naciśnięciu odpowiedniego przycisku w pilocie lub aplikacji
- Klimatyzacja jest rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ nie generuje zanieczyszczeń powietrza
- Klimatyzatory mogą mieć wbudowane filtry, jonizatory, lampy UV
- Jeśli zakupimy klimatyzator z lampą UV, to rozwój bakterii i wirusów jest wstrzymany, co jest świetnym rozwiązaniem dla alergików
- Mogą mieć funkcję osuszania powietrza, co oznacza, że za jego pomocą pozbędziemy się z domu wilgoci
- Można dopasować je do aranżacji mieszkania
Klimatyzacja – jakie są jej wady?
Oczywiście jak każde urządzenie, również klimatyzatory mają kilka wad, o których należy wspomnieć, są to między innymi:
- Montaż klimatyzatora, niestety wiąże się to z kłuciem ściany w celu połączenia jednostki zewnętrznej z wewnętrzną.
- Zakup urządzenia tańszego, co wiąże się z mniejszą mocą grzewczą
- Pomieszczenie poddane działaniu klimatyzatora wychłodzi się szybko
- Większe pomieszczenia i budynki wymagają montażu klimatyzatorów w każdym pomieszczeniu osobno
- Podczas mrozów zużycie energii elektrycznej może być znacznie wyższe
Ogrzewanie klimatyzatorem – czy jest opłacalne?
Wiele osób, które biorą pod uwagę montaż klimatyzatora w celu ogrzewania mieszkania, zastanawia się, czy jest to opłacalne i jakie są tego koszty. Okazuje się, że ogrzewanie za pomocą tego urządzenia jest nie tylko bezpieczne, ale również skuteczne i tanie. W domkach letniskowych wykorzystuje się je jako jedyne źródło ogrzewania, te lepsze poradzą sobie nawet z 30-stopniowym mrozem.
Oczywiste jest, że dobierając odpowiednie urządzenie do pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę jego moc. Nie jest ona jednak jednoznaczna z poborem energii elektrycznej. Jeśli klimatyzator wykorzystujemy przez kilka godzin dziennie, czyli na przykład podczas największego upału w ciągu dnia lub najniższych temperatur w ciągu zimy, to za około 4 godziny użytkowania klimatyzatora dziennie zapłacimy około 4 – 5 zł. W ciągu miesiąca rachunek za prąd nie będzie znacznie wyższy niż dotychczas.
Należy jednak mieć na uwadze, że na przykład ogrzewając mieszkanie w ciągu kilku – kilkunastu godzin dziennie rachunek znacznie wzrośnie i z tym musimy się liczyć. Konieczne jest również przeprowadzenie czyszczenia w postaci wymiany filtra, uzupełnienie czynnika chłodzącego czy odgrzybianie, przynajmniej raz w roku, co również jest dodatkowym wydatkiem. Tak czy inaczej, aby zminimalizować rachunki za prąd, podczas korzystania z klimatyzatora powinniśmy nie tylko zlecić montaż profesjonaliście, ale również kupić urządzenie energooszczędne i ze sprawdzonego źródła.
Artykuł powstał ze współpracy z firmą Bsklima.pl.