Chyba każdemu z nas zdarzają się w życiu sytuacje, w których robimy coś dla innych. Czasem jest to drobna przysługa, innym razem pomoc w trudnej sytuacji, jeszcze innym po prostu miły gest lub prezent dla kogoś. W takiej sytuacji często słyszymy słowo “dziękuję”. Jest ono miłe, sprawia, że czujemy iż nasze starania są docenione a jednocześnie zdarza się, że wprawia nas ono w zakłopotanie. Z jednej strony nie chcemy bowiem bagatelizować naszych starań dla drugiej osoby, z drugiej zaś stawiać tę osobę w niezręcznej pozycji. Na słowo dziękuję warto więc odpowiedzieć – szczególnie gdy jest ono wyrażone w formie pisanej, gdzie jako odpowiedź nie wystarczy tylko uśmiech. Sprawdźmy więc, co warto odpisać na “dziękuję”
Dlaczego warto odpisać na „dziękuje”?
Odpowiedź na “dziękuję” jest niezwykle ważna dla obu stron. Jest to nie tylko kwestia grzeczności, ale także sposób budowania trwałych relacji. Odpowiedź pozwala zachować komunikację pomiędzy stroną składającą podziękowania a osobą, która je odbiera. W związku z tym zwiększa to szansę na utrzymanie relacji i wzajemnej komunikacji w przyszłości.
Osoba, która otrzyma odpowiedź na “dziękuję” może czuć się mniej zobowiązana, jest to dla niej także wyraźny sygnał, że pomoc lub wsparcie, które otrzymała nie były dla drugiej strony sporym obciążeniem i nie ma ona w związku z tym pretensji czy oczekiwań. Wreszcie odpowiadając na “dziękuję” możemy poczuć, że nie zlekceważyliśmy osoby, której wcześniej pomogliśmy w jakikolwiek sposób. Życzliwa reakcja na gest wdzięczności potwierdza naszą troskę o drugiego człowieka. Nie sposób nie wspomnieć również o nieco egoistycznej pobudce – odpowiadając na “dziękuję” jesteśmy odbierani jeszcze bardziej pozytywnie, jako osoby empatyczne, zaangażowane i serdeczne.
25 ciekawych odpowiedzi na „dziękuję”
Wiemy już o tym, że słów podziękowań nie warto zostawiać bez odzewu. W rzeczywistości jednak, często bywa tak, że gdy otrzymujemy serdeczne podziękowania za naszą pomoc nie wiemy co odpowiedzieć. Z jednej strony powinniśmy bowiem przyjąć podziękowania, z drugiej strony jednak nie należy chełpić się udzieloną pomocą czy wsparciem oraz podkreślać swoich zasług. Bywa to trudne, szczególnie jeśli musimy na szybko odpisać na wiadomość. Dlatego też przygotowaliśmy 25 odpowiedzi na “dziękuję”, które można wykorzystać w różnych sytuacjach. Oto one:
- „Cała przyjemność po mojej stronie!”
- „Nie ma sprawy, zawsze służę pomocą.”
- „Jestem tu, gdybyś czegoś jeszcze potrzebował.”
- „Miło mi, że mogłem być na pomoc.”
- „Z przyjemnością!”
- „Bez względu na okoliczności, zawsze gotów do pomocy.”
- „Twoje podziękowanie to dla mnie najlepsza nagroda.”
- “Cieszę się, że mogłem pomóc.”
- „Miło mi, że mogłem przyczynić się do sukcesu.”
- „W każdej chwili, gdybyś potrzebował/ła wsparcia.”
- „Nie ma sprawy, zawsze dla Ciebie gotów.”
- “Zawsze do dyspozycji”
- “Nie ma potrzeby dziękować, to była oczywista sprawa.”
- “Nie ma co robić z tego wielkiej afery, to nic takiego.”
- „Dzięki, że mogłem być częścią rozwiązania.”
- „Zawsze z radością służę wsparciem.”
- „Doceniam Twoją wdzięczność – to dla mnie ważne.”
- „Dziękuję za miłe słowa, są dla mnie naprawdę ważne.”
- „Twoja wdzięczność dodaje mi skrzydeł.”
- „Cieszę się, że byłem w stanie pomóc w rozwiązaniu problemu.”
- „Twoje podziękowanie sprawiło mi ogromną przyjemność.”
- „Dziękuję za zaufanie.”
- „W każdym momencie, gdybyś potrzebował/ła wsparcia, jestem tu dla Ciebie.”
- „Twoja wdzięczność to dla mnie najlepsza nagroda.”
- „Cieszę się, że mogłem jakkolwiek pomóc.”
W tym miejscu warto zaznaczyć, że są to oczywiście jedynie przykładowe odpowiedzi. W rzeczywistości odpisując na “dziękuję” warto wziąć pod uwagę swoje własne informacje związane z tą sytuacją i osobą, która nam dziękuje. Szczera odpowiedź zawsze będzie najlepszą.
Co najlepiej odpisać na dziękuje?
Odpowiadając na pytanie “co odpowiedzieć na “dziękuję” musimy wspomnieć o tym, że każda sytuacja jest inna. Co innego odpowiemy osobie, której kupiliśmy trafiony prezent, inną wiadomość warto wystosować do człowieka, który dziękuje nam za pomoc w bardzo ważnej sprawie. Dlatego też nie ma jednej odpowiedzi, która zawsze będzie trafiona. Zastanawiając się nad tym co odpisać na “dziękuję” weźmy pod uwagę czego dotyczą podziękowania, jaki jest wiek osoby, która nam dziękuje oraz jak wygląda stopień zażyłości pomiędzy nami a osobą dziękującą. Przykładowo: znajomemu z roku, który pożyczył notatki z powodzeniem możemy odpisać “Spoko mordko” i mieć pewność, że się nie obrazi. Jeśli jednak sprawa dotyczy podziękowań za poważniejsze kwestie warto dostosować zwrotny komunikat do rangi sprawy.
Podsumowując, podziękowania od osoby, dla której coś zrobiliśmy to miły gest, którego nie powinniśmy zostawiać bez odpowiedzi. Czasem wystarczy zaledwie kilka słów, by osoba, która była nam wdzięczna nie czuła się, że wykorzystała nas czas, dobroć czy środki. Odpowiadając jej na podziękowania sprawiamy, że relacja ma większe szanse na dalszy ciąg i utrzymanie kontaktu. Jeśli więc otrzymujemy wiadomość z podziękowaniami – nie ignorujmy jej.
Nasza redakcja codziennie pisze artykuły o najciekawszych rzeczach poruszających społeczność internetową. Jeżeli macie propozycje tematu, który możemy opisać to śmiało do nas piszcie.