Faworyci do Oscara 2024

Ceremonia rozdania Oscarów odbywa się corocznie od 1929 roku. To ważna uroczystość dla świata filmów, podczas której przyznawane są nagrody w aż 24 kategoriach. Które z nominowanych produkcji mają największe szanse w roku 2024?

Oscar za najlepszy film – kto ma największe szanse według krytyków?

Nagroda Akademii za najlepszy film to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w ramach uroczystości. Statuetkę otrzymuje producent, a w tej kategorii nominowanych może zostać aż 10 filmów. Patrząc na Oscary 2024, kursy i zakłady sugerują, że najmocniejszym kandydatem jest „Oppenheimer” w reżyserii Christophera Nolana. To aż 3-godzinny tytuł, który przez cały czas trwania utrzymuje uwagę widza, dzięki czemu został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków. W recenzjach często powtarzają się głosy uznające dzieło za przełomowe, nieskazitelne, a czasami – przerażające z uwagi na tematykę traktującą o rozwoju broni atomowej. Na pochwałę zasługuje tutaj wspaniała gra aktorska, efekty wizualne i świetnie budowane napięcie.

Kolejny film jeszcze nie doczekał się premiery, jednak już sam zwiastun został bardzo gorąco przyjęty w środowisku filmowym. Mowa o „Czasie krwawego księżyca” w reżyserii Martina Scorsese. Będzie to mocny dramat kryminalny, którego fabuła skupia się na serii zaginięć członków bogatego plemienia Osedżów zamieszkujących obszar złóż ropy naftowej w Oklahomie. Dzieło jest oparte na powieści z gatunku literatury faktu autorstwa Davida Granna. Widzowie już teraz wykazują ogromne zainteresowanie filmem, który trafi do amerykańskich kin pod koniec października 2023 roku.

Nagroda dla najlepszego reżysera

Nie będzie zaskoczeniem, że osobą uważaną za godną otrzymania Oscara dla najlepszego reżysera jest Christopher Nolan. To właśnie twórca „Oppenheimera” najczęściej wskazywany jest w gronie tegorocznych zdobywców statuetki. Byłaby to pierwsza Nagroda Akademii Filmowej dla tego reżysera, chociaż nominowany był do niej już pięciokrotnie. Co ciekawe, tylko w roli najlepszego reżysera – za „Dunkierkę” w 2017 roku. Wspomniany już Martin Scorsese również ma spore szanse na statuetkę w tej kategorii. Byłby to drugi Oscar dla tego twórcy, wcześniej otrzymał go za Infiltrację w 2006, ma również na koncie szereg nominacji w wielu kategoriach.

Czarnym koniem oscarowego wyścigu może okazać się grecki producent Jorgos Lantimos, którego obraz „Biedne istoty” trafi do polskich kin w przyszłym roku. Twórca otrzymywał już wcześniej nominacje za „Faworytę” i „Lobstera”. Osoby powyżej 18. roku życia mogą stawiać zakłady, kto otrzyma nagrodę za najlepszą reżyserię – taką opcję oferuje m.in. bukmacher BETFAN.

Najlepsza aktorka i najlepszy aktor – do kogo powędrują Oscary?

W kategorii żeńskich ról pierwszoplanowych najgłośniejszymi nazwiskami są Emma Stone za „Biedne istoty” i Margot Robbie za tytułową rolę w „Barbie”. Do męskiej nagrody za pierwszy plan typowany jest Cillian Murphy, który brawurowo wcielił się w jednego z twórców bomby atomowej w „Oppenheimerze”, a także Leonardo DiCaprio, który swoją drugą statuetkę miałby otrzymać za rolę w „Czasie krwawego księżyca”. O wiele więcej niewiadomych kryje się za kategoriami ról drugoplanowych, jednak jako faworyta w sekcji męskiej wskazuje się Ryana Goslinga, który zagrał Kena w „Barbie”. Niezależnie od tego, kto zwycięży, zakłady na faworytów przyjmuje legalny bukmacher BETFAN działający z licencją Ministerstwa Finansów. Pamiętaj, że nie istnieje pewna metoda za zysk w zakładach – warto stawiać tylko kwoty, które jesteś w stanie stracić.

Artykuł sponsorowany