Kierunkowy +44 – czy to dzwonią oszuści? Połączenia mogą być niebezpieczne

W obecnych czasach praktycznie każdy z nas posiada własny telefon komórkowy. Każdego dnia otrzymujemy na urządzenia te wiele połączeń, SMSów i powiadomień. Może to nieco uśpić naszą czujność i sprawić, że odruchowo odbierzemy połączenie lub wiadomość z nieznanego nam numeru. To błąd, który może narazić nas na straty i niebezpieczeństwo. Warto więc zawsze uważnie przyjrzeć się numerowi, który do nas dzwoni. Szczególnie gdy zauważymy, że zaczyna się numerem kierunkowym +44, który oznacza, że połączenie nie jest z Polski. Połączenia rozpoczynające się od tego numeru zdarzają się coraz częściej. Skąd taki kierunkowy? Czy oznacza to, że mamy do czynienia z oszustami? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania i sprawdźmy jak uniknąć zagrożeń. 

Numer kierunkowy 44 – co to za numer?

Każdy z krajów ma przypisany własny numer kierunkowy, który ma pomóc zidentyfikować odbiorcy połączenia skąd ono pochodzi. Jak z pewnością wiesz, w Polsce ten numer to +48. Skąd więc przychodzą połączenia zaczynające się od numeru +44. W sieci możemy znaleźć informacje, że jest to numer kierunkowy, który przypisany jest Wielkiej Brytanii. Jednak nawet mając o tym wiedzę możemy popełnić błąd i odebrać niechciane a nawet niebezpieczne połączenie.

Wynika to z dwóch faktów – po pierwsze numer ten różni się od numeru kierunkowego Polski tylko jedną cyfrą, co sprawia, że łatwo jest przeoczyć fakt, że mamy do czynienia z połączeniem z zagranicy. Po drugie, wielu z nas wciąż posiada rodzinę mieszkającą w Anglii, przez co możemy uznać, że to ktoś z bliskich próbuje się do nas dodzwonić. Niestety, najczęściej tak nie jest. 

Zagrożenia związane z połączeniami poprzedzonymi numerem kierunkowym +44

Wiemy już skąd przychodzi do nas połączenie z numerem kierunkowym +44. Czy jednak jego odebranie może wiązać się z niebezpieczeństwem? Okazuje się, że tak. W sieci nie brakuje wypowiedzi internautów, którzy odebrali połączenia tego typu a następnie spotkali się z doliczeniem pokaźnej kwoty do rachunku. Związane jest to z faktem, że operator może naliczać za połączenia zagraniczne dodatkowych opłat. Często zdarza się, że odbierając takie połączenia słyszymy tylko głuchą ciszę, przez co zapominamy się rozłączyć a czas “rozmowy” okazuje się bardzo długi. To jednak nie jedyne zagrożenie jakie na nas czyha. Osoby dzwoniące z teoretycznie “zagranicznych” numerów podszywają się także pod pracowników banków, firm ubezpieczeniowych lub innych instytucji i próbują wyłudzić dane osobowe, hasła lub pieniądze.

Zdarza się nawet, że nie dochodzi do połączenia a po prostu wysyłane są nam SMSy z linkami, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak linki do aplikacji bankowych, stron firm kurierskich czy sklepów. Jeśli otrzymujemy taką wiadomość warto zawsze dokładnie sprawdzić kto jest jej nadawcą. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości – możemy skonsultować się z bankiem lub inną firmą, od której rzekomo pochodzi SMS. Pamiętajmy również, że banki nie wymagają od nas nigdy podawania danych do logowania czy wszystkich informacji z karty płatniczej. Pozwoli nam to uniknąć nierzadko sporych strat finansowych.

kierunkowy +44
Kierunkowy +44

Numery z kierunkowym +44 najczęściej dzwonią na WhatsApp

Jak można zauważyć, połączenia z numerów zaczynających się od kierunkowego +44 najczęściej dzwonią nie bezpośrednio na nasz numer telefonu, lecz za pomocą aplikacji WhatsApp, która jest obecnie bardzo popularnym komunikatorem internetowym. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że powodów jest kilka. WhatsApp nie wymaga weryfikacji numeru telefonu, aby założyć konto. Oznacza to, że oszuści mogą łatwo tworzyć fałszywe profile i podszywać się pod kogoś innego.

Ponadto, WhatsApp nie pokazuje nazwy dzwoniącego, tylko numer, co utrudnia rozpoznanie, kto naprawdę dzwoni. Osoby dzwoniące z kierunkowym +44 mogą wykorzystywać to, że wiele osób ma znajomych lub rodzinę w Wielkiej Brytanii i liczyć na to, że odbiorca nie zauważy różnicy. To jednak nie wszystko. WhatsApp używa szyfrowania end-to-end, co oznacza, że treść rozmów jest chroniona przed podsłuchiwaniem przez osoby trzecie. Z jednej strony chroni to prywatność użytkowników, z drugiej jednak, w przypadku oszustw sprawia, że sprawcy czują się bezkarni, ponieważ śledztwo jest bardzo utrudnione.

Jak zablokować niechciane połączenia? Nie tylko z numerów +44

Niechciane połączenia to poważny problem, z którym zmagają się praktycznie wszyscy posiadacze telefonów. Nie zawsze są to połączenia z kierunkowym +44, często również wychodzące z Polski. W jaki sposób możemy je zablokować?

Jednym z rozwiązań jest ręczne blokowanie nieznanych numerów. Umożliwia nam to większość komunikatorów oraz system Android. Wystarczy przytrzymać numer, który do nas dzwoni a następnie dodać go na czarną listę lub zablokować użytkownika. Możemy również zainstalować specjalną aplikację lub program, który filtruje i blokuje niechciane połączenia. Przykładami takich aplikacji są chociażby Truecaller czy Call Blocker. Opierają one swoje działanie na korzystaniu z baz danych oraz analizują zachowanie dzwoniących. Ich obsługa jest intuicyjnie prosta.