Przegląd nawilżaczy – które urządzenie wybrać dla zdrowego powietrza?

Nawilżacz powietrza to niezbędny sprzęt w każdym domu – nie tylko w chłodniejszych miesiącach, gdy trwa sezon grzewczy. Na rynku jest sporo propozycji w różnych przedziałach cenowych. Możesz też zdecydować się na modele hybrydowe, które łączą nawilżanie z oczyszczaniem powietrza. Zobacz, czym się kierować przy zakupie!

Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza?

Odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w domu to kwestia zdrowia i dobrego samopoczucia. Zbyt suche powietrze sprawia, że infekcje mogą trwać dłużej, trudniej jest ci zasnąć, a skóra staje się podrażniona. Jak widzisz, konsekwencje mogą być uciążliwe – dlatego nie warto zwlekać z zakupem dobrze ocenianego nawilżacza. Zwłaszcza, jeśli masz w domu małe dzieci, których delikatna skóra jest szczególnie narażona na negatywne efekty zbyt suchego powietrza. Nawilżacz powietrza przyda się również u miłośników roślin. Jeśli zależy ci, by twoja domowa dżungla przetrwała chłodniejsze miesiące, zadbaj o to, by powietrze nie było zbyt suche!

Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

Możesz wybierać spośród kilku rodzajów nawilżaczy powietrza, które różnią się sposobem działania. Każdy z nich ma swoje mocne strony. Który będzie najlepszy? Pora przyjrzeć się im bliżej!

Nawilżacz parowy – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystuje parę wodną do nawilżania powietrza. Woda jest doprowadzana do wrzenia, co oznacza, że emitowana mgiełka jest ciepła. Z tego względu urządzenie nie nadaje się do pokoju dziecięcego – w końcu liczy się bezpieczeństwo!

Inną propozycją w dobrej cenie są nawilżacze ultradźwiękowe. Modele tego typu wykorzystują ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody. Takie urządzenia są zwykle niedrogie, a przy tym – ciekawie zaprojektowane, możesz zdecydować się na sprzęt doskonale komponujący się z wnętrzem. Z tego rodzaju nawilżaczem powinieneś uważać, jeśli masz w domu psa lub kota. Zwierzaki mogą bowiem słyszeć ultradźwięki, co nie jest dla nich komfortowe. Pamiętaj również, że w tym sprzęcie trzeba korzystać z wody destylowanej. Wlewanie wody bezpośrednio z kranu może doprowadzić do wytrącenia się szkodliwego dla zdrowia kamiennego pyłu.

Ostatnią możliwością są nawilżacze ewaporacyjne. Jak działają? Zaciągane przez wentylator przechodzi przez matę nawilżającą lub system specjalnych dysków, a następnie uwalniane jest z powrotem do pomieszczenia. Powstająca w efekcie mgiełka jest zimna, a więc bezpieczna dla najmłodszych domowników. Taki sprzęt sprawdzi się również w domu, w którym mieszkają zwierzęta. Co więcej, przy uzupełnianiu wody możesz korzystać ze zwykłej kranówki.

Oprócz klasycznych nawilżaczy możesz przyjrzeć się bliżej urządzeniom, w których nawilżanie powietrza jest jedną z funkcji. Najczęściej łączy się ona z oczyszczaniem powietrza. Sprawdzi się to zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach, w których nie ma przestrzeni na ustawianie dwóch sprzętów.

Jak wybrać nawilżacz powietrza? Poznaj polecane sprzęty

Znasz już najważniejsze rodzaje nawilżaczy. Jak wybrać ten najlepszy? Patrząc na specyfikację techniczną, przyjrzyj się:

 • pojemności zbiornika na wodę;
 • zasięgowi działania urządzenia;
 • dyskretnej pracy;
 • łatwej obsłudze;
 • możliwości regulacji poziomu nawilżania;
 • dodatkowym funkcjom;
 • zastosowanym filtrom;
 • kosztom eksploatacji;
 • atrakcyjnemu designowi.

Zobacz najchętniej kupowane urządzenia!

 • METROX ME-1738 – elegancki nawilżacz ultradźwiękowy za ok. 250 zł. Zwróć uwagę na pojemny zbiornik na wodę – aż 3 l. Możesz łatwo regulować intensywność nawilżania. Spodoba ci się również opcja dodania olejków zapachowych! Sprzęt sprawdzi się w pomieszczeniu do 20 metrów kwadratowych.
 • PHILIPS Seria 2000 HU4801/01 – świetnie oceniany model ewaporacyjny za mniej niż 400 zł. Możesz wybrać jedną z dwóch prędkości nawilżania – standardową lub cichą. Ten drugi tryb idealnie sprawdzi się w sypialni! Pojemność zbiornika na wodę to 2 l. Zasięg działania tego sprzętu to 25 metrów kwadratowych.
 • STADLER FORM Oskar – zachwycający wzornictwem model ewaporacyjny za ok. 490 zł. Zbiornik na wodę ma tu 3,5 l. Docenisz tryb nocny oraz możliwość rozprowadzania olejków zapachowych. Maksymalna wielkość pomieszczenia, w którym będzie efektywnie działać, to aż 50 metrów kwadratowych.

Chcesz porównać opisane sprzęty z innymi modelami? Sprawdź wszystkie nawilżacze powietrza w sklepie MediaMarkt!