Jak dobrać wielkość magazynu energii?

Magazyn energii jest niezbędnym elementem podczas instalowania systemu fotowoltaicznego. Jak dział? Magazynuje energie z paneli fotowoltaicznych, tak by korzystać z energii również w pochmurne dni. Magazyn ma za zadanie gromadzenie nadwyżki energii. Jak dobrać jego wielkość, by zwiększyć efektywność energii?

Magazyn energii – czy jest niezbędny?

Magazyn energii można porównać do baterii, która przechowuje ładunek prądowy do momentu, w którym będziemy musieli z niego skorzystać. Faktem jest, że panele fotowoltaiczne produkują energię bez przerwy, jednak jest to znacznie utrudnione, gdy dzień jest pochmurny, deszczowy, pada śnieg lub w nocy.

Magazyny energii mają za zadanie obniżenie rachunków za prąd, jednak można potraktować je również jak zasilanie awaryjne w naszym domu. Aby magazyn energii był opłacalny, należy wziąć pod uwagę nie tylko jej cenę, ale także liczbę cykli naładowań i rozładowań, jakim zostanie poddany.

Aby dobrać odpowiednią wielkość magazynu energii, należy wziąć także pod uwagę kilka innych niezbędnych czynników jak: cenę prądu w przyszłości, zużycie prądu, trwałość baterii, rozmieszczenie modułów fotowoltaicznych oraz cenę zakupu i montaż magazynu.

Właścicielom domów jednorodzinnych, którzy mają indywidualne profile zużycia prądu, zaleca się urządzenia, w których ważne jest dobowe zużycie energii.

Magazyn energii – montaż

Chcąc uzyskać więcej informacji na temat magazynu energii, warto odwiedzić stronę https://kon-tec.eu/produkty/akumulatory-lifepo4/fotowoltaika-i-magzyn-energii/magazyny-energii/. Dzięki temu dowiemy się, że przed montażem magazynu energii należy starannie przeanalizować i zaplanować cały proces. Przede wszystkim powinien być o przeprowadzony przez doświadczonych profesjonalistów, którzy mają potrzebną wiedzę na temat prawidłowego i bezpiecznego podłączenia systemu. Magazyn powinien zostać umieszczony w miejscu całkowicie suchym, łatwo dostępnym w razie konieczności konserwacji oraz odpowiednio wentylowanym. Dzięki temu energia zostanie skutecznie gromadzona i udostępniana w czasie, gdy panele fotowoltaiczne nie będą produkowały energii, czyli na przykład w pochmurne dni lub w nocy.

To jednak nie wszystko, ponieważ należy zamontować inteligentny system zarządzania. Dzięki niemu będzie w stanie monitorować zużycie energii jednocześnie z paneli, jak i magazynu.

Magazyn energii – jak dobrać jego wielkość?

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego magazynu energii, jest rodzaj urządzenia. Do wyboru mamy akumulator jonowo- litowy, kwasowo — ołowiowy lub litowo — żelazowo- fosforowy. Pierwszy charakteryzuje się wysoką sprawnością, drugi niską ceną, a ostatni dużą żywotnością.

Drugim czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, są: pojemność, parametry instalacji fotowoltaicznej i zużycie prądu w domu. Jaki zatem magazyn będzie odpowiedni dla budynku jednorodzinnego? Najczęściej wybierane magazyny mają pojemność co najmniej 7,5 kWh.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług instalatora, który przeprowadzi z nami wywiad oraz audyt budynku majce na celu określenie zapotrzebowania na energię. Dzięki temu będziemy mogli wybrać magazyn energii o odpowiedniej pojemności, zapewniając sobie wystarczającą ilość energii.

Magazyn energii – czy to ma sens?

Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na wybór magazynu energii, należy zapoznać się z jak największą ilością informacji na ten temat. Na https://kon-tec.eu/produkty/akumulatory-lifepo4/fotowoltaika-i-magzyn-energii/magazyny-energii/ dowiemy się, jakie zalety ma system fotowoltaiczny i jakie parametry są najważniejsze podczas wyboru odpowiednich elementów.

Aby instalacja fotowoltaiczna była bliska do samowystarczalności, należy wybrać magazyn energii o dużej pojemności. Korzystne jest korzystanie z systemu hybrydowego, który pobiera energię z sieci energetycznej, a w razie przerwy w dostawie prądu pobiera energię z magazynu.