Czy można montować klimatyzację w bloku?

W ostatnich latach upały w sezonie letnim dały się nam we znaki. Specjalne rolety, zasłaniane okna i markizy na balkonach nie uchroniły mieszkańców przed wysoką temperaturą. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się montaż klimatyzacji, jednak nasuwa się pytanie, czy można montować ją w bloku?

Klimatyzacja w bloku – czy jest możliwa?

Niestety montaż klimatyzacji wiąże się nie tylko z generowaniem ciepła i skraplaniem wody, ale również z hałasem, który może przeszkadzać innym mieszkańcom budynku wielorodzinnego. Faktem jest, że jako właściciele lokalu możemy zrobić z nim, co chcemy i zamontować urządzenia według naszych wymagań. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku montowania czegokolwiek na elewacji, która podlega pod spółdzielnie lub wspólnotę.

To, czy możemy zainstalować ją na bloku, zależy od tego, czy jesteśmy w posiadaniu balkonu lub tarasu. Uzyskanie zgody konieczne jest w przypadku, gdy elementy będą wystawały poza nie. W tym przypadku warto, jest uzyskać zgodę zarządcy, by uniknąć nieporozumień. Zarządca może również wymagać od nas pisemnej zgody sąsiadów, którzy mogą narzekać między innymi na hałas.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, jeśli do naszego mieszkania nie należy balkon, ponieważ oznacza to, że będziemy zmuszeni zamontować element klimatyzacji bezpośrednio na elewacji. W takiej sytuacji niestety najprawdopodobniej uzyskamy decyzję odmowną.

Klimatyzacja w bloku – formalności

Aby zamontować klimatyzację w bloku, powinniśmy postarać się o zgodę spółdzielni lub wspólnoty. Nawet jeśli jesteśmy w posiadaniu balkonu, to zgodnie z przepisami, jej montaż na własną rękę jest wykroczeniem i może przysporzyć nam kilku problemów. Warto jest więc wcześniej zorientować się, czy sąsiedzi nie będą przeciwni i uzyskać ich zgody. Poza tym konieczne jest dopełnienie kilku ważnych formalności, między innymi:

  • Złożenie pisemnej prośby do spółdzielni lub wspólnoty
  • Dołączenie rysunku technicznego z zaznaczonym miejscem montażu klimatyzatora
  • Określenie wielkości montowanego klimatyzatora
  • Można również dołączyć pisemne zgody pozostałych mieszkańców bloku

Ostatni punkt może być dla montującego bardzo ważny, ponieważ zarząd rozpatrując nasz wniosek, przede wszystkim weźmie pod uwagę to, czy klimatyzator nie będzie zbyt uciążliwy dla pozostałych mieszkańców. Odpowiedź w naszej sprawie zarówno pozytywna, jak i negatywną otrzymamy w formie pisemnej w ciągu kilku dni. Warto jednak pamiętać, że zarówno spółdzielnia, jak i wspólnota, zgodnie z prawem mogą odmówić nam montażu, na przykład stwierdzając, że uszkodzi on elewację budynku, którego jest właścicielem.

Klimatyzacja w bloku, a brak zgody – co dalej?

Wiele osób zastanawia się, czy w sytuacji, w której uzyskujemy negatywna odpowiedź od spółdzielni lub wspólnot, nie ma szans na klimatyzację w bloku. Nie należy poddawać się zbyt szybko, ponieważ istnieje kilka dodatkowych rozwiązań.

  • Spotkanie z zarządcą administracji – osobista rozmowa z zarządcą pozwoli przedstawić mu w sposób wyczerpujący nasze argumenty i racje.
  • Odwołanie – jak w przypadku każdej pisemnej odmowy istnieje jeszcze możliwość odwołania się do innego organu.
  • Wizyta w sadzie – niestety najmniej przyjemne rozwiązanie dotyczy wystąpienia do sądu powszechnego.

Jeśli żadna z opcji nie wspomoże nas w decyzji montażu klimatyzacji w bloku, to pozostaje nam już tylko przenośny klimatyzator, który umieszcza się we własnym mieszkaniu.

Klimatyzacja w bloku – staraj się o dofinansowanie

Jeśli masz pewność, że montaż klimatyzacji w twoim mieszkaniu w bloku jest możliwy, to możesz starać się o wsparcie finansowe w tym celu. Oczywiste jest, że montaż nie jest tani, ponieważ zazwyczaj wynosi około kilkunastu tysięcy złotych i nasza kieszeń na pewno odczuje taki wydatek. W takiej sytuacji istnieje możliwość starania się o dofinansowanie na ten cel. Na rynku znajdziemy kilka programów, które, jeśli spełnimy warunki, jego przyznania pozwolą nam zakupić sprzęt i zapłacić za montaż.

Artykuł powstał we współpracy z Systerm.pl