Dlaczego warto współpracować z biurem rachunkowym?

Prowadzenie księgowości jest obowiązkowe dla każdej firmy, ale również dla osób, które prowadza jednoosobową działalność gospodarczą. Nie liczni decydują się na prowadzenie jej na własną rękę, jednak wymaga to nie tylko czasu, ale również wiedzy i cyklicznych szkoleń. Lepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie biura rachunkowego, które zapewni nam usługi ekspertów w tej dziedzinie. Czy warto zdecydować się na współpracę z nim?

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Do obowiązków biura rachunkowego należy wiele czynności, takich jak prowadzenie ksiąg rachunkowych, przychodów i rozchodów i ryczałtu. Nie jest to jednak wszystko, ponieważ księgowi prowadzą dodatkowo ewidencje VAT i przygotowują w imieniu naszej firmy deklarację PIT, CIT I VAT. Pełniąc funkcję naszych pełnomocników, gromadzą i analizują faktury od kontrahentów i współpracują z Urzędem Skarbowym i innymi instytucjami. Dzięki temu nie ma konieczności, byśmy sami załatwiali niezbędne formalności urzędowe, w których musielibyśmy spędzić nawet kilka godzin w kolejkach.

Wybierając profesjonalne biuro rachunkowe, możemy liczyć na szerszy zakres jego usług, takich jak prognozy finansowe, archiwizację dokumentów, przygotowywanie raportów dla klientów czy zakładanie działalności gospodarczej. W biurach tego rodzaju pracują osoby doświadczone, które znają się na swojej pracy i są rzetelni w wykonywaniu swoich obowiązków. To właśnie one przypomną nam o ważnych terminach, o konieczności wizyty w US czy ZUS. Wspomogą nas również w procesach windykacyjnych, które są dla nas zbyt skomplikowane.

Współpraca z biurem rachunkowym – czy to się opłaca?

Jeśli chodzi o opłaty za usługi księgowe, to nie ma jednoznacznej ceny. Zależy ona od kilku ważnych czynników, jednak zazwyczaj wynosi 100 – 200 zł miesięcznie. Co zatem wpływa na wysokość ceny? Przede wszystkim to, czy prowadzimy pełną księgowość, działalność jednoosobową czy spółkę. Dodatkowo brana jest pod uwagę ilość dokumentacji, czas realizacji, branża firmy, ilość zatrudnionych pracowników, forma opodatkowania.

Biuro rachunkowe – zalety

Samo założenie działalności gospodarczej nie jest skomplikowane, jednak należy pamiętać, że każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia księgowości firmy. Nie wiele osób może pozwolić sobie na prowadzenie jej na własną rękę, ponieważ musi posiadać w tej kwestii ogromną wiedzę, a dodatkowo wymaga to stałego szkolenia w tej dziedzinie, ponieważ prawo stale się zmienia. Innym rozwiązaniem dla właściciela firmy jest zatrudnienie księgowego, jednak generuje to dodatkowe koszty, których zazwyczaj chce uniknąć. Natomiast najpopularniejszym rozwiązaniem jest współpraca z biurem rachunkowym, które zapewnia nam przede wszystkim bezpieczeństwo. Co wpływa na zalety takie współpracy?

Brak odpowiedzialności

Każda pomyłka w dziale księgowości może kosztować nas naprawdę wiele stresu i pieniędzy. Nie dopilnowane terminów, złożenie niezbędnych dokumentów w urzędach po terminie, pomyłki w obliczeniach, wszystko to jest bardzo problematyczne, a przecież pomyłki zdarzają się każdemu. Każde biuro rachunkowe powinno mieć wykupione ubezpieczenie OC, które w razie błędu zniweluje straty, które ponosi przez biuro przedsiębiorca. Oznacza to, że nie ponosimy odpowiedzialności za popełnione błędy, spada ona na biuro, z którym mamy podpisaną umowę.

Niskie koszty księgowości

Podejmując współpracę z biurem rachunkowym, obniżamy koszty firmy. Nie ma konieczności zatrudniania nowego pracownika, któremu musimy wypłacić wynagrodzenie i opłacić składki ZUS czy zdrowotne. Należy również pamiętać o dodatkowych kosztach jak wyposażenie i utrzymanie biura księgowości. Korzystanie z usług firmy zewnętrznej w rozliczeniu rocznym na pewno okaże się znacznie niższym wydatkiem.

Oszczędzanie czasu

Księgowość to nie tylko prowadzenie książki przychodów czy rozchodów. Prowadzenie jej z pomocą biura rachunkowego pomaga nam zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas i nerwy. Nie ma konieczności śledzenia stale zmieniających się przepisów, wizyt w urzędach, gdzie trzeba spędzić kilka godzin i stresu podczas wypełniania skomplikowanych dokumentów.

Artykuł powstał we współpracy z https://optymalni.rzeszow.pl/