Aerator do trawy. Do czego służy i dlaczego warto go używać?

Trawa to jeden z najważniejszych elementów tworzących klimat w przydomowym ogrodzie. Bujna, przystrzyżona na odpowiednią wysokość i soczyście zielona wprost zachęca do odpoczynku na świeżym powietrzu i cieszenia się piękną pogodą. Aby raz wysiany trawnik cieszył nasze oczy przez długi czas, niezbędne jest jednak wykonywanie wokół niego pewnych prac. Należy do nich aeracja trawy, którą zaleca się przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku. Oto, na czym polega ten popularny zabieg, jakie korzyści zapewnia oraz jaką rolę pełni w nim aerator do trawy!

Po co przeprowadza się aerację trawy?

Aeracja to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Jej celem jest stymulacja trawy do lepszego wzrostu oraz krzewienia się. Przeprowadza się ją w przypadku już ukształtowanego trawnika, którego wygląd chcemy poprawić lub po prostu utrzymać prawidłowo rosnącą trawę w dobrej kondycji i stanie wizualnym. Aerację przeprowadza się przy pomocy specjalnego urządzenia. Jest nim aerator do trawy, który pozwala na rozluźnienie i napowietrzenie gleby.

Zabieg aeracji zazwyczaj wykonuje się po zimie w celu zapewnienia korzeniom trawy lepszego dostępu do tlenu, wody i składników odżywczych. Bywa bardzo często porównywany do wertykulacji, jednak w przeciwieństwie do niej, aeracja jest delikatniejsza, przez co można przeprowadzać ją częściej niż tylko raz w roku. W jej przypadku darń jest bowiem jedynie nakłuwana za pomocą aeratora. To jedno z podstawowych urządzeń, w które zainwestować powinien każdy posiadacz trawnika.

Jak działa aerator? Dlaczego warto regularnie go używać?

Podstawowym sprzętem, który służy do przeprowadzania zabiegu aeracji jest aerator do trawy. To proste w budowie narzędzie, które jest wyposażone w zęby i rurki osadzone na obracającym się wale. Taka konstrukcja pozwala mu na wycinanie otworów w glebie, przez które przenika powietrze, woda, promieniowanie słoneczne oraz składniki odżywcze. Po aerator warto sięgnąć tuż po zimie, gdyż pozwala on na odświeżenie trawnika oraz pobudzenie go do intensywnego, wiosennego wzrostu.

CZYTAJ  Drukuj w ruchu – poznaj najlepsze praktyki

Oprócz zapewnienia trawnikowi warunków do lepszego wzrostu, aerator do trawy gwarantuje jeszcze jedną, istotną korzyść. Jego regularne stosowanie pozwala na skuteczne pozbycie się z trawnika uciążliwego mchu oraz chwastów, które mają tendencję do występowania na trawnikach pozostawionych samym sobie. Dzięki regularnie przeprowadzanemu zabiegowi aeracji można więc ograniczyć częstotliwość korzystania ze środków chwastobójczych oraz cieszyć się przyjaznym środowisku, bujnie rosnącym trawnikiem.

Aerację zaleca się przeprowadzać co najmniej dwa razu w roku – najlepiej wiosną oraz późnym latem. Pierwszy zabieg ma za zadanie odświeżyć trawnik po sezonie zimowym, a drugi lepiej przygotować go na nadejście chłodniejszych miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że pierwszą aerację należy wykonać dopiero dwa lata po założeniu trawnika, aby trawa była już dobrze ukorzeniona a sam zabieg nie uszkodził młodego, dopiero ukorzeniającego się trawnika.