Kryptoaktywa, czyli analiza krajowych warunków inwestycji

Chociaż od debiutanckiej transakcji z udziałem cyfrowej waluty minęło już ćwierć wieku, kryptowaluty wciąż budzą ogromne emocje i zainteresowanie wśród graczy giełdowych na całym świecie. Podobnie jest w samej Polsce! W bieżącym artykule przedstawiamy najważniejsze wnioski wynikające ze specjalnego raportu na temat kryptoaktywów. Zatem, jak prezentują się rodzimi inwestorzy na tle swych europejskich odpowiedników? Zapraszamy do lektury publikacji!

Crypto Survey 2023

Właśnie tak brzmi tytuł omawianego zestawienia, autorstwa specjalistów z PwC Polska we współpracy ze Strategy&. Celem opracowania jest wyjaśnienie, czym jest kryptowaluta w kontekście międzynarodowych podmiotów inwestycyjnych oraz stworzenie ich profilu inwestycyjnego.

Warto podkreślić, że raport ten bazuje na bardzo solidnych podstawach. Eksperci dotarli bowiem do 5000 inwestorów indywidualnych, zapoznając się z ich osobistymi preferencjami, strategiami oraz oczekiwaniami wobec poszczególnych rodzajów cyfrowych aktywów. Co więcej, zespół fachowców analizował również zróżnicowanie i skalę samego portfela inwestycyjnego, dostarczając naprawdę interesujących wniosków. Jakich?

Europejskie standardy kryptoaktywów

Jedne z najciekawszych konkluzji dotyczą właśnie zestawienia lokalnych okoliczności inwestycji z warunkami dominującymi w innych krajach Europy i nie tylko. Okazuje się bowiem, że specyfika krajowych inwestorów nie odbiega stanowczo od innych przedstawicieli Europy. Przykład?

Dla bardziej obrazowego porównania warto zestawić Polskę z zachodnim sąsiadem, czyli Niemcami. Odpowiedź na pytanie o skalę kryptowalut oraz aktywów cyfrowych w majątku inwestorów przyniosła zaskakująco zbliżone rezultaty. Zgodnie z zaprezentowaną tabelą, 33% polskich kwestionariuszy posiada mniej niż 5% wspomnianych narzędzi inwestycyjnych. Niemieccy przedstawiciele wyprzedzają Polaków w tym zakresie zaledwie o 5 punktów procentowych.

Zróżnicowana strategia dywersyfikacji portfela pomiędzy 5% oraz 10% dotyczy natomiast 39% polskich respondentów. Tutaj zestawienie z Niemcami jest jeszcze bardziej podobne, ponieważ zachodni sąsiedzi osiągnęli pułap 36%. Finalne porównanie dotyczy grupy osób, u której skład kryptowalut i aktywów cyfrowych w portfelu inwestycyjnym przekracza 10%.

Polski wynik wyniósł 28%, podczas gdy niemiecki wynik utracił tylko 2 punkty procentowe. Jak widać, zbieżność przedstawionych rezultatów jest naprawdę duża. To jednak nie koniec zaskakujących wiadomości!

Top 5 kryptoaktywów

Kolejne badanie powstało w celu identyfikacji najpopularniejszych kryptoaktywów. Rozkład obejmuje wybory polskich inwestorów, ale także reprezentantów innych krajów, w tym Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Turcji, a nawet Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Warto podkreślić, że pomimo wielu różnic geopolitycznych, decyzje o zakupie poszczególnych kategorii kryptoaktywów są bardzo podobne. Zdecydowanym liderem pod względem częstotliwości posiadania przez wszystkich wymienionych inwestorów indywidualnych jest Bitcoin – dane te są zbliżone dla wszystkich krajów.

Następną kryptowalutą jest Ethereum. Zakup tego produktu przez rodzimych inwestorów osiągnął wartość 36% i jest o 8 punktów procentowych niższy od pozostałych państw. Na trzeciej pozycji uplasował się Litecoin z wynikiem 28%, a następnie NFTs na wysokości 25%. Wszystkie kraje zachowały zgodność pod względem zainteresowania dla obu tych pozycji. Niewielkie zmiany widać dopiero przy finalnym instrumencie, którym jest Dogecoin. Polscy inwestorzy zarezerwowali dla tego produktu 24%, a pozostałe państwa wykazały minimalnie więcej zaangażowania.

Wiarygodność i bezpieczeństwo, czyli kluczowe cechy partnera

Szczególnie istotnym zadaniem podczas rozpoczęcia przygody z inwestowaniem w kryptoaktywa jest wybór rzetelnego, sprawdzonego i niezawodnego dostawcy usług. Odpowiednio przeprowadzona selekcja przekłada się bowiem na funkcjonalność i wygodę realizowanych transakcji. Zatem, na czym najbardziej zależy polskim inwestorom?

Raport Crypto Survey 2023 zdradza również ten sekret. Według sprawozdania ekspertów, kluczowym czynnikiem przy wyborze nowej platformy do tradingu jest właśnie jej wiarygodność i bezpieczeństwo. Jak widać, polscy inwestorzy cenią sobie poczucie ochrony i asekuracji, co jest w pełni zrozumiałe podczas coraz liczniejszych ataków cybernetycznych. Poziom ten wyniósł 37% i jest o 2 punkty procentowe wyższy od przedstawicieli pozostałych państw. Jakie są pozostałe ogniwa doskonałego partnerstwa?

Na kolejnym miejscu uplasował się szeroki wybór kryptoaktywów. I chociaż wynik ten jest ponad dwukrotnie niższy od lidera tabeli, to pokazuje, że Polacy lubią mieć wybór. Co ciekawe, ten aspekt platformy nie był tak ważny dla innych członków badania.

Inne uwarunkowania to także opcja zakupu kryptoaktywów przy wykorzystaniu walut typu flat, świetna obsługa klienta oraz intuicyjna nawigacja. Więcej informacji na temat technologii, także w świecie finansów, zawiera portal pobieraczek.pl!