Czy Ulub.pl jest bezpieczny i legalny?

Muzyka od zawsze pełniła bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Nie inaczej jest dzisiaj. Towarzyszy nam w momentach zabawy, podczas sprzątania, treningu oraz w trudnych chwilach, które zdarzają się każdemu z nas. Nic więc dziwnego, że chcemy zawsze mieć ją przy sobie. Telefony z nośnikami dają nam co prawda taką możliwość, często jednak okazuje się, że piosenki, które kochamy nie są dostępne do pobrania a jedynie dostępne np. na platformie YouTube wymagającej dostępu do internetu. Co zrobić w takiej sytuacji? Pomóc może nam serwis Ulub.pl. Czy jednak korzystanie z niego jest bezpieczne i legalne? Sprawdźmy to!

Ulub – co to za strona? Pobieranie piosenek za darmo

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest strona Ulub.pl. Mówiąc najprościej jest to witryna internetowa, która daje nam możliwość pobrania ulubionych piosenek oraz filmów wideo. Użytkownicy wybierają utwory z listy dostępnych na stronie utworów lub wstawiając link do danego utworu mogą pobrać go na swój komputer, telefon lub tablet. Tak przynajmniej było do niedawna. Obecnie bowiem strona Ulub.pl jest niedostępna – została zablokowana ze względu na naruszenie praw autorskich. 

Dlaczego nie mogę pobrać piosenki z Ulub?

To jedno z pytań, które często zadawali użytkownicy odwiedzający tę witrynę. Dotychczas spowodowane było to jednym z dwóch powodów. Po pierwsze piosenka mogła być niedostępna w serwisie i chroniona prawami autorskimi. Ich właściciel nie wyraził zgody na pobieranie jej z nieautoryzowanych źródeł. Po drugie strona Ulub mogła mieć jakiś problem techniczny lub być zablokowaną przez dostawcę internetu. W takim przypadku można było spróbować odświeżyć stronę, zmienić przeglądarkę lub użyć innego źródła do pobierania muzyki. Obecnie jednak nie jest to spowodowane żadnym z wymienionych powodów – witryna została bowiem trwale zamknięta.

Ulub.pl

Jak pobierać na Ulub?

Pobieranie utworów za pośrednictwem Ulub.pl było bardzo proste i intuicyjne. Na górze strony znajdowała się ikonka wyszukiwarki wraz z paskiem, w którym należało zacząć wpisywać tytuł utworu, który chcemy pobrać. Wyniki wyszukiwania pojawiały się po naciśnięciu ikonki lupki. Wówczas wystarczyło jedynie wybrać piosenkę, która nas interesuje oraz wybrać jej jakość oraz źródło, na jaki ma zostać zapisana – komputer lub telefon. Kolejnym i ostatnim krokiem było kliknięcie napisu “Pobierz”. W przeciągu kilkudziesięciu sekund piosenka została zapisana w pamięci urządzenia. Strona oferowała nam również pobranie pliku z linku, który wstawiliśmy w okno pobierania. Przykładowo, wstawiając teledysk do ulubionego utworu mogliśmy przekształcić go w plik mp3, który następnie można było pobrać na komputer.

Czy korzystanie z Ulub jest bezpieczne i legalne?

Wiele osób, które dowiaduje się o możliwościach, które daje strona Ulub.pl zastanawia się, czy może z niej bezpiecznie i legalnie korzystać. Sprawa jest w tym wypadku dość skomplikowana. Przede wszystkim chodzi o legalność pobierania utworów w ten sposób. Większość z nich nie jest autoryzowana przez wytwórnię muzyczną lub artystę co oznacza, że pobierając muzykę w ten sposób naruszamy prawa autorskie artysty. O ile muzykę pobieramy wyłącznie na użytek prywatny nie będzie wiązać się to z konsekwencjami karnymi, musimy jednak mieć świadomość, że jest to nieuczciwą praktyką i okradaniem muzyków, których lubimy.

Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo korzystania ze strony Ulub – nie powinniśmy się obawiać, witryna wolna jest od wirusów oraz innych zagrożeń tego typu. Pobranie utworu nie wiąże się z zainstalowaniem dodatkowych programów czy aplikacji, które mogłyby stanowić zagrożenie dla naszych urządzeń czy danych.

Strona Ulub – nie działa?

Użytkownicy korzystający ze strony Ulub mogli zauważyć, że od pewnego czasu strona nie jest dostępna. Wynika to właśnie z naruszeń praw autorskich, o których wspominaliśmy w poprzednim akapicie. Wytwórnie muzyczne, których prawa zostały naruszone prawdopodobnie zgłosiły ten fakt na policję. Jest to całkowicie uzasadnione, ponieważ pobieranie piosenek z nieautoryzowanych źródeł powoduje straty finansowe – zarówno dla wytwórni jak i dla artysty. Z tego właśnie powodu strona została zablokowana i jest obecnie niedostępna.

Podobne strony do Ulub – jakie są?

Internet nie znosi próżni – wiemy o tym doskonale. Nic więc dziwnego, że po usunięciu z sieci strony Ulub.pl użytkownicy poszukiwali stron o podobnej zasadzie działania. Pojawiły się one w bardzo krótkim czasie. Wśród obecnie działających witryn, które pozwalają na pobieranie muzyki na komputer wymienić możemy między innymi strony doremizone.net czy ulubmp3.eu. Wiele osób korzysta także z torrentów. Warto jednak mieć świadomość, że nadal jest to naruszanie praw autorskich i de facto okradanie artystów, których lubimy. Jeśli lubimy słuchać muzykę offline możemy zdecydować się na zakup subskrypcji YouTube Premium, która pozwala nam na legalne pobieranie utworów i filmów. Możemy również skorzystać z serwisów streamingowych oferujących dostęp do muzyki takich jak Spotify.