Mało kto nie lubi opalania, wylegiwania się na słońcu i efektu, jaki pozostawia, czyli opalonej skóry. Niestety, wyniki badań są bezlitosne. Długotrwałe opalanie, zarówno na słońcu, jak i w solarium, jest szkodliwe, może powodować plamy, przebarwienia, szybsze powstawanie zmarszczek, a nawet przyczyniać się do rozwoju nowotworów skóry. Z tego powodu należy ograniczyć ekspozycję na promienie słoneczne, stosować dobre kremy z filtrem. Aby uzyskać efekt naturalnej, brązowej opalenizny można zastosować przyspieszacz opalania. Co to za środek? Na czym polega jego działania?
Co to jest przyspieszacz opalania?
Czy trzeba całkowicie zrezygnować z opalania i być skazanym na bladą skórę? Oczywiście, że nie. Na rynku dostępne są środki, dzięki którym ryzyko związane z opalaniem znacząco maleje, niektóre z nich pozwalają uzyskać brązową opaleniznę w krótkim czasie. Przyspieszacz opalania, bo o nim mowa, to kosmetyk, które stymuluje produkcję melaniny, a tym samym pozwala cieszyć się złocistą opalenizną. Za jego działanie odpowiedzialna jest tyrozyna, która bierze udział w syntezie melaniny – naturalnego barwnika skóry i włosów.
Jaki przyspieszacz opalania wybrać?
Na rynku dostępne są różnego rodzaju kosmetyki przyspieszające opalanie. Duży wybór sprawia, że każdy, kto pragnie cieszyć się brązową skórą, można znaleźć produkt idealny dla siebie. Producenci oferują przyspieszacze w różnych formach tj. krem, balsam, olejek, mleczko. Wiele osób wybiera spray przyspieszający opalanie, który jest bardzo wygodny w aplikacji. Oczywiście nie można zapomnieć o zaaplikowaniu kremu czy balsamu z odpowiednim filtrem SPF, który ochroni skórę przed skutkami szkodliwego promieniowania UVA/UVB. Wiele dostępnych na rynku przyspieszaczy ma w składzie filtry SPF. Dzięki temu nie ma już konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Wybierając środek przyspieszający opalanie, warto zwrócić uwagę na jego skład. Najlepsze przyspieszacze mają substancje, które dbają o skórę, zapobiegają nadmiernej utracie wody, mają działanie odżywcze oraz opóźniające pojawienie się zmarszczek. Sprawdzi się witamina E, olejek migdałowy, macadamia, olej z karotki, masło kakaowe. Wymienione składniki wyrównują naturalny koloryt, działają natłuszczająco, odżywczo, chronią przed utratą wody z naskórka, pomagają utrzymać elastyczność i miękkość skóry.
Jak stosować kosmetyki przyspieszające opalanie?
Aplikacja przyspieszaczy jest łatwa, ale warto zapoznać się z instrukcją, podaną przez producenta. Środek należy nałożyć na skórę ok. 30 minut przed wyjście na plażę czy do solarium. Aplikacja powinna być staranna, w przeciwnym razie mogą pojawić się plamy na skórze. W przypadku, gdy wybrany aktywator opalania nie zawiera filtrów SPF, należy odczekać kilka minut i zastosować odpowiedni, dobrany do karnacji skóry filtr. Przyspieszacz można nakładać kilka razy, np. po wyjściu z wody.
Aktywatory opalania pomagają uzyskać równomierną opaleniznę bez konieczności długiego wylegiwania się na słońcu. Oczywiście zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie i zadbać, aby na skórze znalazły się odpowiednie preparaty, które zapewnią ochronę przeciwsłoneczną.