Od czego zacząć projektowanie łazienki?

Projektowanie łazienki jest procesem wymagającym staranności i przemyślenia wielu kwestii. Przestrzeń ta powinna być zarówno komfortowa i estetyczna, jak i funkcjonalna. W jaki sposób zaprojektować pomieszczenie, aby łączyło wszystkie te cechy? Sprawdź, od czego zacząć projektowanie łazienki.

Przeanalizuj potrzeby i zmierz pomieszczenie

Najpierw warto zrozumieć swoje potrzeby i oczekiwania względem łazienki. Pomyśl, kto będzie z niej korzystał i jakie mają być najważniejsze funkcje przyszłej łazienki. Zupełnie inaczej dostosować trzeba ją dla singli lub rodzin z dziećmi, a jeszcze w inny sposób dla osób starszych. Na liście powinna pojawić się m.in. armatura i ceramika, czyli baterie, prysznic, wanna, toaleta i umywalka. Przydatny może być również brodzik kompozytowy z Castoramy lub z innego sklepu budowlanego. Zwróć uwagę na oszczędność wody, funkcjonalność i łatwość w utrzymaniu czystości zarówno armatury, jak i ceramiki.

Podstawą są dokładne pomiary. Zmierz powierzchnię pomieszczenia, umiejscowienie drzwi i okien oraz wysokość ścian, aby stworzyć plan łazienki. Możesz skorzystać z programów do projektowania, a najlepiej poprosić o pomoc doświadczonego architekta. Wybór odpowiedniego układu zależy od wielkości łazienki oraz potrzeb domowników. Nie można też zapominać o budżecie. Określ, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na remont łazienki. Postaraj się trzymać założonej kwoty, zwłaszcza że czasami pojawiają się nieprzewidziane wydatki.

Wybór stylu, materiałów i odpowiedniego oświetlenia

Dla projektu łazienki kluczowy jest wybór stylu. Preferujesz klasyczne wnętrza? A może chcesz mieć nowoczesną łazienkę? Wybór aranżacji wpływa na m.in. kolorystykę łazienki, ale też ogólną atmosferę pomieszczenia. Jasne barwy optycznie powiększają wnętrza, a ciemne dodają klasy.

Ważny jest też wybór materiałów – powinny być odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości. Wśród popularnych są m.in. marmur, płytki ceramiczne, gres, stal nierdzewna i szkło. Zwróć uwagę na sposób ich konserwacji i trwałość. Doskonale, gdy ściany są wodoodporne, a podłoga antypoślizgowa.

W łazience bardzo ważne jest oświetlenie. Powinno być funkcjonalne, ale też tworzyć odpowiednią atmosferę. Możesz zdecydować się na kilka źródeł światła, np. ogólne, punktowe i dekoracyjne. Oświetlenie musi ułatwiać wykonywanie codziennych czynności, np. makijaż i golenie.

O czym jeszcze pamiętać, projektując łazienkę?

Jeśli chcesz mieć meble łazienkowe, postaw na funkcjonalne i odporne na wilgoć elementy. W małej łazience warto wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Możesz zamontować w niej podwieszane półki, szafkę pod zlewem i nad pralką. Duże znaczenie mają też wszelkie dodatki i dekoracje, takie jak dywany, uchwyty, lustra i zasłony prysznicowe. Dzięki nim pomieszczenie nabierze charakteru i zrobi się przytulniejsze.

W łazience konieczna jest wentylacja, ponieważ to pomieszczenie szczególnie narażone na wilgoć. Możesz postawić na wentylator mechaniczny albo zaplanować otwory wentylacyjne. Gdy wszystko zostanie już ustalone, pozostanie przystąpić do realizacji projektu. Najważniejsza jest współpraca z fachowcami, takimi jak elektrycy i hydraulicy. Skoordynowanie prac budowlanych sprawi, że remont przebiegnie szybko i sprawnie.

Nie zapomnij o przygotowaniu kompletnej dokumentacji projektu, aby uniknąć nieporozumień i zadbać o płynność prac. Jak widzisz, projektowanie łazienki wymaga zaangażowania i przemyślenia wielu kwestii. Najważniejsze więc, aby starannie wszystko zaplanować. Pozwoli to stworzyć wymarzoną łazienkę, która będzie wygodna, estetyczna i funkcjonalna.

Artykuł sponsorowany