Małgorzata Lebda – kim jest i ile lat ma ta znana poetka? Czy ma męża i dzieci? Poznaj jej życiorys!

Osoby, które interesują się poezją z całą pewnością kojarzą jej nazwisko. Jest bowiem jedną z najbardziej popularnych twórczyń naszego kraju. Mimo to, wiele osób wciąż nie wie o niej zbyt wiele bazując jedynie na informacjach, które możemy znaleźć na okładkach jej książek. Wiedząc o tym a jednocześnie doceniając twórczość Małgorzaty Lebdy przygotowaliśmy kri artykuł, w którym staraliśmy się zebrać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące jej życia i kariery.

Małgorzata Lebda – wiek, miejsce urodzenia, najważniejsze informacje

Małgorzata Lebda to wielokrotnie nagradzana poetka, pisarka i fotograf. Urodziła się w Nowym Sączu, 23 sierpnia 1985 roku. Jej twórczość literacka i artystyczna jest zainspirowana pięknem Beskidu Sądeckiego, gdzie spędziła swoje dzieciństwo w wiosce Żeleźnikowa Wielka. Całe życie związana jest jednak z Krakowem. Jest absolwentką i doktorem Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, gdzie obroniła pracę doktorską na temat poetyki i interpretacji fotografii współczesnej. Pracowała jako adiunkt w Katedrze Wiedzy o Mediach na tym samym uniwersytecie.

Małgorzata Lebda – przebieg kariery

Małgorzata Lebda to utalentowana i uznana poetka, która zaczęła swoją karierę literacką w 2006 roku, kiedy wydała swój debiutancki tom poezji “Otwarta na 77 stronie”. Od tego czasu, jej twórczość rozwijała się w różnych gatunkach, od poezji po prozę. Jej najnowsza powieść “Łakome” opowiada o dwóch kobietach, które szukają spokoju i szczęścia na prowincji. Książka ta spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem krytyki i czytelników. Wśród najbardziej popularnych dzieł poetki wymienić możemy również tom poezji “Mer de Glace”, za który była nominowana do dwóch prestiżowych nagród poetyckich: Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” i Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego. Za tom “Morfeusz” otrzymała nagrodę Orfeusza, przyznawaną przez Jury Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego. Małgorzata Lebda jest także laureatką wielu stypendiów twórczych, m.in. Stypendium Twórczego Miasta Krakowa, Stypendium Grazelli, stypendium MKiDN i Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

Małgorzata Lebda – bliscy

Poetka stara się oddzielić swoją twórczość artystyczną od życia prywatnego. Zależy jej przede wszystkim na tym, by opinia publiczna dyskutowała o jej wierszach i poezji zamiast o jej rodzinie. Dlatego też znalezienie informacji na temat bliskich Małgorzaty Lebdy nie było zadaniem łatwym. Wiemy jednak, że jej rodzice byli prostymi, żyjącymi blisko natury osobami, które na co dzień zajmowały się prowadzeniem gospodarstwa rolnego i uprawą ziemi. Nieco surowe wychowanie, bliskość natury ale również naturalnych procesów takich jak umieranie sprawiło, że w autorce wykształciła się ta wrażliwość, którą dzisiaj podziwiamy. Ponadto Małgorzata Lebda docenia fakt, że mimo stosunkowo prostego życia jakie wiodła z bliskimi, mogli oni wysłać ją na wymarzone studia. W internecie nie znajdziemy żadnej informacji na temat tego, czy kobieta posiada braci lub siostry. 

Małgorzata Lebda – kto jest jej mężem/partnerem? 

Małgorzata Lebda jest jedną z tych osób, które nie przepadają za dzieleniem się swoim życiem osobistym. Nic więc dziwnego, że w temacie jej związków wiemy stosunkowo niewiele. W sieci nie znajdziemy informacji na temat jej partnerów poza jednym. Mowa tu o Kacprze Tekieli – znanym alpinistą, który zajmował się wspinaczką oraz prowadzeniem kursów wspinaczkowych. Małgorzata Lebda była jego pierwszą żoną. Ich małżeństwo trwało 10 lat i zakończyło się w przyjaźni. Po śmierci Kacpra, Małgorzata napisała dla niego wzruszające pożegnanie, w którym podziękowała mu za to, co jej dał. Nie wiadomo, czy obecnie poetka ma kogoś bliskiego.

Małgorzata Lebda – czy posiada dzieci?

Małgorzata Lebda to poetka, która dba o swoją prywatność i nie ujawnia wielu szczegółów ze swojego życia. Nie wiemy, czy jest matką, ani czy planuje mieć dzieci. W internecie nie ma na ten temat żadnych informacji. Jedynie z artykułów o jej twórczości możemy się domyślać, że nie ma potomstwa. Pozostaje nam więc uszanować jej prywatność.

Małgorzata Lebda – obecność w sieci

Choć w dzisiejszych czasach wielu artystów wykorzystuje internet do promocji swoich działań Małgorzata Lebda jest jedną z tych osób, które podchodzą do mediów społecznościowych z niejakim dystansem. Nie posiada ona konta na Instagramie, który jak wiadomo promuje przede wszystkim wyidealizowane standardy piękna. Jeśli zaś chodzi o Facebook, Małgorzata Ledba posiada tam prywatne konto, na którym część postów publikowana jest publicznie. Profil ten śledzi obecnie nieco ponad 1300 osób.

Małgorzata Lebda – ciekawostki

Małgorzata Lebda jest osobą, która kocha przyrodę i troszczy się o jej ochronę. Gdy dowiedziała się, że planowana droga wodna E40 ma zniszczyć wiele cennych ekosystemów i zagrozić życiu wielu gatunkom roślin i zwierząt, postanowiła podjąć niezwykłą akcję protestacyjną. Przebiegła całą długość Wisły, od jej źródeł w Beskidach po ujście do Bałtyku, pokonując 1113 km w 29 dni. To jakby przebiec 26 maratonów z rzędu! Autorka nie była wcześniej biegaczką, ale przez 28 miesięcy trenowała i przygotowywała się do tego wyzwania. Jej bieg był nie tylko aktem sprzeciwu, ale także hołdem dla piękna polskiej rzeki i jej przyrody.