Longboard a zwykła deskorolka – czym się różnią? Ciekawostki

Odróżnienie longboardu od zwykłej deskorolki może być trudne, zwłaszcza jeśli na co dzień nie interesujesz się jazdą na desce. Właśnie dla takich osób jak Ty powstał ten tekst. Koniecznie go przeczytaj i poznaj różnicę pomiędzy deskorolką, a longboardem.

Deskorolka i longboard – jak to się zaczęło?

Aby zrozumieć główne różnice między deskorolką, a longboardem należy zagłębić się w historię skateboardingu, który najprawdopodobniej narodził się w latach 50. w słonecznej Kalifornii. Tamtejsi surferzy przez wiele dni wyczekiwali na fale, aby móc czerpać radość z zabawy w oceanie. Niestety, ale wiatr nie nadchodził, więc doszli do wniosku, że przykręcą kółka do desek i w ten sposób będą poruszać się po chodnikach, naśladując surfingowe sztuczki. Zauważyli jednak, że ich deski są zbyt duże i toporne, dlatego wysmuklili je i zmniejszyli długość. W ten sposób powstała deskorolka.

Po pewnym czasie osoby parające się surfingiem postanowiły, że poza sezonem będą ćwiczyć triki na lądzie. Deskorolka dla nich była zbyt mała, dlatego zmodyfikowali jej projekt i rozmiar. Tak oto powstał właśnie longboard cruiser.

Czym różni się longboard od deski?

Deski longboardowe oraz deskorolki to świetny wybór dla osób, które w oryginalny i szybki sposób chcą przemieszczać się po mieście. Te dwa produkty łączy jedno – zarówno deska jak i longboardy zostały stworzone do świetnej zabawy. Teraz sprawdź, co je różni.

Rozmiar i kształt

Główną różnicą między deskorolką a longboardem jest rozmiar. Standardowa deska mierzy około 36 cali. To nie oznacza, że nie występuje w innych rozmiarach, ponieważ w sklepach sportowych bez trudu znajdziesz modele krótsze – dla dzieci. Natomiast longboardy są dłuższe. Ich długość dochodzi nawet do 59 cali, co daje 150 cm.

To jeszcze nie wszystko: deskorolka jest zakrzywiona, czego nie można powiedzieć o longboardzie, który ma płaski przód i tył. Deska charakteryzuje się także prostokątnym kształtem o zaokrąglonych końcach, co dokładnie widać, gdy odwrócisz ją do góry nogami.

Koła i trucki

W porównaniu do longboardów, koła deskorolki są mniejsze (50-60mm) i twardsze, przez co stanowią większy opór podczas jazdy. Taka budowa kół umożliwia również łatwiejsze wskakiwanie na betonowe murki i podesty.

Longboardy ma natomiast szersze trucki i większe kółka – 65 mm i powyżej. Tak duże koła pozwalają rozwijać większe prędkości po drogach asfaltowych oraz lepiej radzą sobie na nierównościach.

Przeznaczenie

Klasyczne deskorolki przeznaczone są do przesuwania deski po railach, do podskoków oraz do szlifowania krawędzi. Możesz wykorzystać ich potencjał, ucząc się flipów, czyli odkręcania deski w czasie lotu. Natomiast longboardy świetnie nadają się do carvingu, doświadczeni skaterzy używają ich także do wykonywania powerslideów, czyli poślizgów bokiem deski do kierunku jazdy. Jazda na longboardzie przypomina pływanie po falach mórz i oceanów, czego nie można powiedzieć o standardowej deskorolce.

Longboard a zwykła deskorolka – czym się różnią Ciekawostki-2

Deska i longboard – ciekawostki

Wspomnieliśmy, że skateboarding powstał w latach 50, przez surferów. Od tego czasu stał się sportem olimpijskich, który zdobył rzesze fanów zwłaszcza wśród młodzieży. Szacuje się, że obecnie na całym świecie jest ponad 90 milionów skaterów. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 3 tysiące skateparków. W Polsce największy skatepark znajduje się w Puławach. Jego powierzchnia wynosi aż 2865,7 m2. Niestety nie przebije on największego na świecie placu dla miłośników desek, który znajduje się w mieście Haderslev w Danii. Tamtejszy skatepark zajmuje teren 6500 m2.

Czy wiesz, że jazdę na deskorolce początkowo uprawiano na bosaka, a koła w deskorolkach były gliniane? Dopiero po kilku latach skejci zaczęli nosić buty, a koła z gliny przekształciły się w stal, a później w poliuretan. I właśnie w takiej wersji znane są po dzisiejszy dzień.

To tylko garść ciekawostek o skateboardingu, który staje się niezwykle modny także w Polsce. Mamy nadzieję, że już wiesz, jak odróżnić deskę od longboardu. Ta wiedza pozwoli Ci wybrać model, na którym będziesz nabywał nowych umiejętności.

Artykuł sponsorowany