Gdzie kupić i ile kosztuje sowa?

Posiadanie własnego zwierzęcia daje ogromną satysfakcję i bywa źródłem niesamowitej radości. Coraz więcej osób decyduje się na to by otoczyć opieką własne stworzenie. Co ciekawe, coraz większą popularnością cieszą się zwierzęta, które nie są kojarzone z typowo domowymi pupilami. Doskonałym przykładem są sowy. Te piękne i mądre ptaki budzą podziw i chęć opieki nad nimi. Czy jednak spełnienie marzenia o własnej sowie jest możliwe? Czy możemy legalnie kupić sowę w Polsce? Z myślą o wszystkich miłośnikach tych niezwykłych ptaków postanowiliśmy to sprawdzić.

Sowa – czy można ją kupić? Legalna w Polsce czy nie?

Poszukując informacji na temat tego, czy zakup sowy w Polsce jest legalny możemy natrafić na różne, rozbieżne informacje. Pora więc je usystematyzować. Prawidłowa odpowiedź jest bowiem jedna – możemy kupić sowę w sposób legalny. W Polsce obowiązuje ustawa o ochronie zwierząt, która zabrania trzymania dzikich zwierząt w warunkach domowych. Jednak istnieją pewne wyjątki, które pozwalają na posiadanie sów hodowlanych pod pewnymi warunkami.

Według prawa, aby móc hodować sowy, musimy posiadać odpowiednie zezwolenie od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zezwolenie to jest wydawane na podstawie wniosku, w którym należy udowodnić, że posiadamy odpowiednie warunki do utrzymania sów, takie jak klatka, wybieg, pożywienie czy opieka weterynaryjna. Ponadto należy mieć także dowód pochodzenia sowy, czyli fakturę zakupu lub umowę darowizny od legalnego hodowcy.

Jakie gatunki sów można kupić?

Jak wiemy, posiadanie sowy może być w Polsce legalne o ile spełnimy odpowiednie wymagania oraz nabędziemy ją z legalnie działającej hodowli. Jakie jednak gatunki mogą być utrzymywane przez osoby prywatne? Są to ptaki, które wymienione są w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej. Wśród nich znajduje się:

  • Puchacz (Bubo bubo) to największa polska sowa, która osiąga do 78 cm długości i 4,2 kg wagi. Ma duże, pomarańczowe oczy i charakterystyczne „rogi” z piór. Zamieszkuje lasy, góry, stepy i półpustynie. Poluje na gryzonie, ptaki, płazy, gady, a nawet lisy. Jest monogamiczny i wierny swojemu partnerowi.
  • Puszczyk uralski (Strix uralensis) to średniej wielkości sowa o szarym lub brązowym upierzeniu i białym obliczu. Ma duże, ciemne oczy i długi ogon. Zamieszkuje stare lasy iglaste i mieszane. Poluje na gryzonie, ptaki i płazy. Jest monogamiczny i terytorialny.
  • Włochatka (Aegolius funereus) to mała sowa o okrągłej głowie i białym obliczu z ciemnymi plamkami. Ma żółte oczy i brązowe upierzenie z białymi kropkami. Zamieszkuje lasy iglaste i górskie. Poluje na gryzonie, owady i pająki.
  • Sóweczka (Glaucidium passerinum) to najmniejsza polska sowa, która waży około 80 g i mierzy 19 cm długości. Ma duże, żółte oczy i szare lub brązowe upierzenie z białymi plamkami. Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane. Poluje na gryzonie, ptaki, płazy i owady. Jest monogamiczna i terytorialna.

sowka

Gdzie można kupić sowę?

Zakup własnej sowy nie jest zadaniem łatwym. Sowę możemy zakupić tylko w zarejestrowanej hodowli, która zajmuje się profesjonalną hodowlą i sprzedażą sów. Nie wolno nabywać jej od postronnych osób lub co gorsza samodzielnie odławiać z lasu. Za zachowanie takie można zostać ukaranym karą grzywny a nawet pozbawienia wolności. Legalnie działające hodowle sów prowadzą najczęściej sokolnicy, którzy poza hodowlą mają własne pokazowe zagrody i organizują kursy z sokolnictwa dla myśliwych. Nawet oni nie sprzedają jednak ptaków każdej osobie, która ma taki kaprys. Wielu sokolników wymaga odbycia specjalnego szkolenia zanim sprzedadzą ptaka konkretnej osobie.

Ile kosztuje sowa?

Spełnienie marzenia o własnej sowie nie jest tanie. Koszt zakupu sowy z legalnej, sprawdzonej hodowli to minimum 1000 złotych. Trzeba mieć jednak świadomość, że na tym wydatki związane z posiadaniem własnej sowy się nie kończą. Ptak potrzebuje ogromnej, solidnej woliery, której wymiary minimalne to 3×4 metry. Jak możemy się domyślać, koszt wybudowania takiego schronienia również wynosi ok 1000 złotych. Kolejnym wydatkiem, na który musimy przygotować się chcąc zajmować się sową jest zapewnienie jej odpowiedniego pożywienia. Karma składająca się z dopasowanych do potrzeb żywieniowych ptaka owadów i małych gryzoni jest nie tylko trudno dostępna, ale również droga. Co więcej, w przypadku ewentualnych problemów ze zdrowiem sową musi zająć się weterynarz do zwierząt egzotycznych i nieudomowionych. Usługi takiego lekarza są droższe od weterynarza zajmującego się psami i kotami. Podejmując decyzję o zakupie sowy trzeba o tym pamiętać.

mala sowka

Czy sowy mogą być zwierzętami hodowlanymi?

Sowy mogą być zwierzętami hodowlanymi, jednakże obcowanie z nimi z pewnością różni się od innych podopiecznych. Sowa to dziki ptak, który ma swoje potrzeby i instynkty. Każdy opiekun musi zapewnić jej odpowiednie warunki życia i opieki, a także szanować jej charakter i zachowanie. Oswajanie sowy polega wyłącznie na nagradzaniu, co więcej, zazwyczaj nawiązuje ona kontakt wyłącznie z jedną osobą, przez co zmiana opiekuna (np. na czas wyjazdu) może sprawić, że ptak zdziczeje. Hodowla sów jest więc zadaniem wyłącznie dla odpowiedzialnych osób dorosłych, które chcą uczyć się i poszerzać swoją wiedzę z zakresu opieki nad tymi ptakami.