Prezentacja to popularna forma przekazywania informacji z wykorzystaniem różnego rodzaju mediów – grafik, wykresów, slajdów czy filmów. Jest wykorzystywana powszechnie – w szkołach, na studiach, podczas szkoleń czy w pracy. Nie ma w tym nic dziwnego – przekazywanie informacji w ten sposób jest nie tylko łatwiejsze ale również bardziej efektywne w porównaniu do przemowy bez dodatkowych mediów przyciągających uwagę.
Nie da się jednak ukryć, że wiele osób przygotowując swoje prezentacje korzysta z utartych schematów. Jednym z nich jest ostatni slajd z napisem “dziękuję za uwagę”. Czy warto go wykorzystywać? Czym zastąpić tą nieco wyświechtaną już formułkę? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.
Czy używać „Dziękuję za uwagę” na koniec prezentacji?
Podczas prezentacji chcemy przekazać odbiorcom ważne dla nich informacje. Niezależnie czego ona dotyka zależy nam na tym, by nasze komunikaty zostały przez odbiorców zrozumiane i przyswojone. Dlatego też nie jest to często suchy monolog, ale również próba nawiązania z odbiorcami interakcji. Wymaga od nich skupienia i uważności. Nic więc dziwnego, że przyjął się zwyczaj dziękowania za to, że poświęcili swój czas, zachowali spokój pozwalając nam prowadzić swoją prezentację oraz włożyli swój wysiłek, w zrozumienie i przyswojenie naszych słów. To miły gest, który warto kontynuować.
Należy jednak mieć świadomość, że zwyczajowe “dziękuję za uwagę” zamieszczane w ostatnim slajdzie naszej prezentacji wcale nie musi być odebrane jako autentyczne wyrażenie wdzięczności. Co więcej, może być traktowane jako wymuszone i nieszczere. Jak to możliwe? Przede wszystkim dlatego, że jest to rutynowa, wyświechtana forma podziękowań, której używają wszyscy – od licealisty omawiającego lekturę, poprzez wykładowców czy prezesów firmy. Nic nie znaczy, niczego też nie wnosi. Tym bardziej, jeśli zamieszczona jest na slajdzie prezentacji. Dlaczego? To proste. Oznacza to, że twórca prezentacji “dziękował” odbiorcom jeszcze zanim w ogóle zaczął przemawiać – tworząc swoją prezentację w domu, szkole czy biurze nie miał przecież jeszcze żadnej pewności, że w rzeczywistości faktycznie uzyska uwagę odbiorców, za którą dziękuje niejako z wyprzedzeniem.
Co więc zrobić? Przede wszystkim pamiętajmy, że wyrażanie wdzięczności zawsze jest dobrym, miłym i potrzebnym gestem. Nie warto więc z tego rezygnować. Jeśli jednak przygotowujemy prezentację warto zastanowić się w jakiej formie to zrobić, by nie były to jedynie kolejne puste słowa, które nic nie wnoszą.
Na co warto zwrócić uwagę na koniec prezentacji?
Planując zakończenie swojej prezentacji warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim wybierzmy komunikat werbalny zamiast wcześniej przygotowanego slajdu. Wypowiedziane słowa będą odebrane jako szczere i spontaniczne. Poza tym pamiętajmy o tym, żeby planując zakończenie prezentacji wziąć pod uwagę tematykę jaką poruszamy oraz grono naszych odbiorców.
Przykładowo, uczeń który tworzy prezentację dla swoich kolegów może rzucić swobodne “dzięki za poświęcony czas”, jednak w przypadku wystąpienia przed członkami zarządu warto zachować się o wiele bardziej formalnie.
Podobnie w przypadku poruszanej tematyki – jeśli jest ona profesjonalna, specjalistyczna i zawiła, również warto zatroszczyć się o język elegancki i formalny, zaś prezentując pomysł na imprezę integracyjną możemy pozwolić sobie na nieco więcej luzu. Pamiętajmy również, żeby unikać przedłużania zakończenia prezentacji. Powinno być ono krótkie i zawierać najważniejsze informacje, takie jak podsumowanie przekazanych treści, podziękowania czy zachętę do zadawania dodatkowych pytań i dyskusji. Słowem, nie ma jednego, dobrego i uniwersalnego sposobu na zakończenie naszego wystąpienia.
Co zamiast „Dziękuję za uwagę”? Kilka alternatyw
Wiemy już, że podziękowania po zakończeniu prezentacji to dobry zwyczaj, który sprawi, że odbiorcy będą pozytywnie nastrojeni do naszego wystąpienia. Warto jednak mieć świadomość, że poza standardowym “Dziękuję za uwagę” możemy zakończyć nasze przemówienie na wiele różnych sposobów.
Jeśli chodzi o formę podziękowania możemy powiedzieć np.:
- Jestem wdzięczny za państwa obecność;
- Miło było przemawiać przed państwem;
- Dziękuję za wspólnie spędzony czas;
- To był zaszczyt przemawiać przed państwem.
Podziękowania nie są jednak jedynym sposobem na zakończenie naszego publicznego wystąpienia. Bardzo wiele osób decyduje się raczej na zachęcenie publiczności do zadawania pytań oraz prowadzenie dalszej, wspólnej dyskusji. W takim przypadku prezentację możemy zakończyć słowami:
- Czy mają państwo jakieś pytania?
- Zachęcam do dyskusji.
- Czy pojawiły się jakieś wątpliwości?
Prezentację możemy zakończyć także zachętą do działania i wykorzystania przekazanej wiedzy. Mówiąc np. “”Rozważcie te koncepcje w swojej codziennej pracy” pobudzamy odbiorców do przemyślenia zasłyszanego przekazu i zwiększamy szansę, że nowe informacje realnie poprawią coś w ich codziennym życiu.
Nasza redakcja codziennie pisze artykuły o najciekawszych rzeczach poruszających społeczność internetową. Jeżeli macie propozycje tematu, który możemy opisać to śmiało do nas piszcie.