Budapeszt samochodem

Budapeszt jest jedną z najpopularniejszych stolic europejskich. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat możliwości turystycznych tego miasta, a także jego specyfiki związanej z dojazdem samochodem.

Budapeszt w kilku słowach

Charakterystyka Budapesztu

Budapeszt jest jednym z największych miast Węgier i stanowi także ich stolicę. Położony jest w północnej części kraju, nad rzeką Dunaj. Budapeszt jest metropolią globalną, która ma dość duże znaczenie na terenie całej Europy Środkowej. Oprócz tego stanowi bardzo istotny ośrodek kultury oraz nauki, ale także jest centrum turystycznym oraz uzdrowiskowym.

Wskazówki dojazdu

Dojazd do Budapesztu może być zrealizowany na dość zróżnicowane sposoby. Dlatego wybór konkretnej metody dojazdu zależny jest od indywidualnych preferencji, a także możliwości. Do Budapesztu można dojechać zarówno autobusem i pociągiem, jak i samolotem. Oprócz tego możliwe jest również przemieszczanie się własnym środkiem transportu, takim jak samochód. W szczególności polecamy tę ostatnią opcję podróżowania ze względu na bliskość i wygodę przemieszczania sie na miejscu. Najczęściej trasa wiedzie przez Słowację lub Czechy i Słowację. We wszystkich państwach tranzytowych należy wykupić winiety na autostrady, a szczególna uwagę należy przyłożyć podczas zakupu winiet węgierskich ze wzgledu na odpowiednie dopasowanie winiety do kategorii pojazdu.

Parkowanie samochodu w mieście

W Budapeszcie funkcjonuje pół-automatczny system kontroli opłat za parkowanie. Samochody z zainstalowaną kamerą przemieszczają sie po ulicach metropolii i odczytuja tablice rejestracyjne sprawdzając czy dany samochód ma opłacony postój za odpowiednią strefę. Jeżeli nie wystawiają mandat i umieszczają za wycieraczką. Mandat można zapłącić w dniu wystawienia ze zniżką, wtedy jego koszt to ok 100 zł. Aby poprawnie opłacić postój należy zadbać o dwie rzeczy:

  • opłata przez aplikację – dzięki temu mamy stały podgląd ile czasu nam jeszcze pozostało oraz w jakiej strefie znajduje się samochód. Popularną aplikacją jest ta udostępniona przez węgierski bank OTP – aplikacja nazywa się SImple – nie jest wymagane posiadanie konta. Wystarczy podpiąć kartę
  • wybór strefy parkowania – jeżeli wydaje sie Wam, że w Budapeszcie jest kilka stref i łatwo się odnaleźć, to jestescie w błędzie 😉 Budapeszt podzielony jest na wiele stref, a niektóre z nich są bardzo małe wepchnięte na styku innych, czasem znaczenie ma strona ulicy. Aplikacja Simple pomaga się odnaleźć. Poniżej załączamy zdjęcie ukazujące mapę stref:
budapeszt

zdj: własność https://pl.maps-budapest.com/

Historia miasta

Budapeszt to miasto, którego powstanie datuje się na lata 1892-1893. Miasto zostało formalnie połączone z trzech mniejszych miast. Wśród nich można wymienić takie miasta jak Buda, Obuda, a także Peszt, które w obecnych czasach stanowią główne dzielnice Budapesztu. Budapeszt w aktualnym kształcie istnieje od roku 1950, gdy do terenów miasta zostały przyłączone miejscowości położone w pobliżu.

Klimat miasta

Klimat na terenie miasta można uznać za umiarkowany, ponieważ jest tam dość ciepło. Jednak warto zwrócić szczególną uwagę na dość duże różnice pomiędzy temperaturami podczas lata i zimy, ponieważ mogą być one znaczące. Lato w Budapeszcie zazwyczaj jest gorące i panuje wysoka wilgotność powietrza. Natomiast zimy są dość mroźne, mogą się pojawiać bardzo niskie temperatury, a także opady śniegu. Oprócz tego opady deszczu na terenie miasta mogą być obecne przez cały rok, jednak ich intensywność jest zróżnicowana ze względu na aktualnie panującą porę roku.

Kiedy jechać?

Wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej jechać do Budapesztu. Optymalna pogoda do wycieczek występuje na terenie miasta w miesiącach od kwietnia aż do października. Natomiast za najcieplejsze miesiące uznawany jest lipiec oraz sierpień, dlatego będzie to najlepszy termin na zorganizowanie wycieczki do tego miasta. Niepolecane są wycieczki w zimie, ponieważ na terenie miasta zimy bywają dość ostre. Najchłodniejszym miesiącem w roku najczęściej jest styczeń.

budapeszt wieczorem

Co robić w Budapeszcie?

Budapeszt to miasto, w którym można w bardzo ciekawy sposób spędzić swój wolny czas. Na terenie miasta można znaleźć liczne zabytki, a także inne atrakcje, które na pewno zachwycą każdego człowieka. Oprócz tego na terenie Budapesztu znajdują się liczne muzea, galerie sztuki, teatry, a także opera. Wolny czas można spędzać także w aktywny sposób na terenach zielonych. Warto również sprawdzić popularne uzdrowiska, wśród których wyszczególnić można kompleksy balneologiczne.

Najciekawsze zabytki

Zwiedzanie Budapesztu warto rozpocząć od najciekawszych zabytków, które znajdują się na terenie tego miasta. Wśród nich można wyszczególnić przede wszystkim Zamek Królewski w Budapeszcie, a także Kościół Macieja oraz Basztę Rybacką. Zabytki zachwycają swoją niepowtarzalną architekturą, dlatego są warte zobaczenia. Oprócz tego warto również odwiedzić największy kościół na Węgrzech, czyli Bazylikę świętego Stefana. Interesująca jest również trzecia pod względem wielkości synagoga na świecie, czyli Wielka Synagoga.

budapeszt atrakcje

Najpopularniejsze atrakcje

Weekend w Budapeszcie powinien obejmować również zobaczenie najpopularniejszych atrakcji tego miasta. Wśród nich w szczególności można wymienić Górę Gellerta, z której można podziwiać fantastyczne widoki na miasto, a także panoramę Dunaju. Oprócz tego warto również odwiedzić Most Szechenyego, który łączy ze sobą dwie części Budapesztu, czyli Budę oraz Peszt. Ciekawą atrakcją na terenie Budapesztu jest także Budynek Parlamentu, który jest monumentalny i jest jednym z najbardziej rozpoznawanych miejsc na terenie całego miasta.

Gdzie zjeść?

Podczas pobytu w Budapeszcie warto również spróbować wyjątkowych w smaku dań kuchni węgierskiej. Są to bardzo zróżnicowane potrawy, a wśród nich można w szczególności wyróżnić węgierski gulasz, zupę rybną, leczo, a także langosze oraz kurtosze. Na terenie miasta można znaleźć wiele restauracji, które serwują te potrawy, dlatego warto się zdecydować na ich spróbowanie. Są to zarówno małe lokale, jak i większe obiekty gastronomiczne. Podczas pobytu w Budapeszcie warto spróbować różnych opcji.

Ceny w Budapeszcie

Wiele osób zastanawia się również nad kwestią kształtowania się cen na terenie Budapesztu. Jednak ceny na Węgrzech nie różnią się aż tak znacząco od aktualnych cen na terenie Polski. Różnice w cenach poszczególnych produktów raczej nie są większe niż kilka procent. Dlatego Budapeszt idealnie sprawdzi się jako cel wakacyjnych wyjazdów turystycznych, ze względu na niewielkie różnice w wydatkach. Warto się zastanowić nad tym aspektem podróży.