Czy praca „odpisywanie na wiadomości” jest bezpieczna? Nasza opinia i alternatywy dla zdalnej pracy

W dzisiejszych czasach coraz częściej zmagamy się ze skutkami rosnącej inflacji. Ceny rosną znacznie szybciej niż nasze zarobki co sprawia, że wiele osób poszukuje sposobów na dodatkowy zarobek. Jedną z propozycji, na która możemy natknąć się w sieci jest dorywcza lub stała praca polegająca na “odpisywaniu na wiadomości”. Co kryje się pod tym tajemniczym terminem? Czy jest to praca, którą warto się zainteresować? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania. 

Czy oferty pracy „Odpisywanie na wiadomości” mogą być niebezpieczne?

Obecnie na portalach ogłoszeniowych takich jak OLX możemy często natrafić na ogłoszenia o pracę. Niektóre z nich brzmią bardzo kusząco – oferują nam możliwość pracy zdalnej, wysokie wynagrodzenie, wypłatę w systemie tygodniowym. Nasze obowiązki są w takich ofertach określane jako “odpisywanie na wiadomości” co wydaje się być zajęciem bardzo prostym nie wymagającym doświadczenia czy specjalnych kompetencji. Nic więc dziwnego, że wiele osób jest zainteresowanych takimi ofertami. Czy jednak są one bezpieczne?

Mówiąc najprościej, nie możemy uogólniać. Istnieją bowiem firmy, które prowadzą swoją obsługę klienta różnymi kanałami tym również np. za pomocą czatów. Przedsiębiorstwa takie potrzebują więc pracowników, którzy będą odpowiadali na zapytania i zgłaszane problemy. Niestety, znacznie częściej “odpisywanie na wiadomości” to oferta, która powinna wzbudzić nasz niepokój i uwagę. Zdarza się bowiem, że ogłoszenia te mocno mijają się z prawdą. Co więcej, mogą być one także metodą na pozyskanie naszych danych takich jak numer telefonu czy adres e mail do niechcianych połączeń i mailingów. Dlatego też warto zawsze uważnie przyjrzeć się ogłoszeniu. Jeśli nie zawiera ono informacji o tym kto jest pracodawcą, nie ma dokładnego zakresu obowiązków a przy tym oferta obiecuje nam bardzo wysokie wynagrodzenie – warto zachować czujność i poważnie zastanowić się nad tym, czy chcemy wysłać swoją kandydaturę.

CZYTAJ  Ciekawe hasła reklamowe, slogany reklamowe - przykłady

Odpisywanie na wiadomości – na czym polega ta praca?

Tajemniczo brzmiące “odpisywanie na wiadomości” to najczęściej praca, która polega na pełnieniu roli “słupa” w różnego rodzaju wątpliwej działalności w internecie. Może oznaczać choćby wypełnianie wniosków kredytowych czy bankowych, wstawianie spamu na grupy na social mediach a nawet reklamowanie scamu czyli nieuczciwych ofert innym użytkownikom sieci. Znacznie rzadziej rzeczywiście jest to praca, która polega na kontakcie z klientami poprzez odpisywanie im na czacie lub na zapytania mailowe. Oczywiście, takie oferty również się zdarzają, jednak są one najczęściej dokładnie opisane, znany jest pracodawca oraz zakres obowiązków, rodzaj umowy oraz zarobki.

Czy oferty pracy polegającej na „odpisywaniu na wiadomości” są legalne?

Sama oferta pracy polegającej na “odpisywaniu na wiadomości” nawet jeśli wątpliwa, niestety jest legalna. Nikt nie może nam zabronić bowiem publikowania tego typu ogłoszeń. Warto jednak mieć świadomość, że to co mielibyśmy robić w ramach świadczenia takiej pracy nie zawsze jest legalne lub stąpa po granicy prawa. Dlatego też po raz kolejny uczulamy, by nie wierzyć we wszystko co znajdziemy w kuszącej ofercie i przed zawarciem jakiejkolwiek umowy dokładnie sprawdzić pracodawcę oraz swój zakres obowiązków.

mezczyzna pisze na komputerze

Bezpieczna alternatywy pracy zdalnej zamiast „Odpisywania na wiadomości” – 10 alternatyw

Nie da się ukryć, że dla wielu osób możliwość wykonywania pracy zdalnej jest bardzo atrakcyjną opcją – zarówno jeśli chodzi o pracę dorywczą jak i stałą. Po pandemii ten rodzaj pracy stał się zresztą znacznie bardziej popularny i obejmuje więcej branż. Dlatego też zamiast ryzykownego “odpisywania na wiadomości” możemy podjąć pracę, która będzie bezpieczna. Poniżej przedstawiamy alternatywy pracy zdalnej, którymi warto się zainteresować:

  • copywriter: tworzenie artykułów blogowych, opisów produktów, treści na strony internetowe;
  • wirtualna asystentka: zarządzanie kalendarzem, pisanie maili, organizacja spotkań, kontakt z klientem;
  • grafik: przygotowywanie grafik z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi, korekta i edycja zdjęć;
  • tłumacz: tłumaczenie tekstów z języka obcego lub na język obcy;
  • korektor: poprawa tekstów na strony internetowe, książek, artykułów, prac naukowych;
  • specjalista ds. Social Media: zarządzanie profilami społecznościowymi, tworzenie strategii marketingowej online oraz monitorowanie kampanii reklamowych
  • tworzenie i testowanie aplikacji mobilnych;
  • udzielanie korepetycji online;
  • praca w obsłudze klienta – odbieranie połączeń przychodzących, udzielanie informacji, rozwiązywanie problemów klientów;
  • specjalista e-commerce: zarządzanie sklepem internetowym, obsługa zamówień.
CZYTAJ  Obrazy ze sznurka - zobacz najlepsze inspiracje

“Odpisywanie na wiadomości” – czy warto podejmować tą pracę? Rzetelna opinia

Jak widzisz, istnieje wiele prac, które z powodzeniem można wykonywać zdalnie zarówno na własny rachunek, jak i dla znanych firm o ugruntowanej pozycji. Pora więc odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto aplikować na oferty pracy polegającej na “odpisywaniu na wiadomości”. Mówiąc szczerze, jeśli w ofercie nie są zawarte żadne szczegóły dotyczące formy zatrudnienia, zakresu obowiązków, nie wiemy również jaka firma stoi za ogłoszeniem – lepiej zrezygnować z wysyłania swojej kandydatury. Najprawdopodobniej mamy bowiem do czynienia z kolejną próbą wyłudzenia cennych danych nie zaś z pracą, która będzie spełniała nasze oczekiwania.