Od czego zależy kolejność osób na czacie na Messengerze?

Messenger to jeden z najpopularniejszych komunikatorów, z którego korzysta większość z nas. Ponieważ jest połączony z Facebookiem nie wymaga od nas dodawania listy kontaktów – są to po prostu nasi znajomi oraz inne osoby, które nawiązywały z nami kontakt za pomocą Messengera i swojego profilu na FB. Messenger jest aplikacją prostą i łatwą w obsłudze, choć czasem niektóre z jego funkcji wydają się być nielogiczne. Tak jest np. z kolejnością osób, które wyświetlają się nam po wejściu na komunikator. Czemu tak się dzieje? Od czego zależy kolejność osób na czacie? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Dlaczego kolejność osób na czacie na Messengerze wydaje się nielogiczna?

Kiedy uruchamiamy aplikację Messenger w pionowej liście znajdują się ostatnio przeprowadzone przez nas rozmowy. Na górze znajdziemy zaś listę osób na czacie, które są obecnie dostępne. Wśród nich wyświetlają nam się zarówno osoby, z którymi korespondujemy często, jak i te, z którymi wymieniliśmy zaledwie kilka informacji. Wydawać by się mogło, że to nasi najbliżsi powinni być pierwszymi pozycjami na tej liście. Jednak nie zawsze tak jest. Czy jednak oznacza to, że kolejność osób na czacie jest nielogiczna? Zupełnie nie. Za wszystkim stoi algorytm Facebooka, który bazuje na twardych danych dotyczących naszego konta, znajomości i interakcji. Mamy tu jednak do czynienia z systemem, który nie rozpoznaje ludzkich uczuć, nie ma również pojęcia o tym, jak zmienne bywają ludzkie interakcje. Dlatego to, co dla algorytmu jest doskonale uporządkowaną listą nam może wydawać się nielogiczne.

Czy kolejność znajomych na Facebooku może być przypadkowa?

Choć możemy odnieść wrażenie, że kolejność znajomych na Facebooku jest całkowicie przypadkowa w istocie nie ma to miejsca. Facebook, a właściwie spółka Meta, która odpowiada za aplikacje takie jak Facebook, Messenger czy Instagram wykorzystuje nowoczesne algorytmy i dokładnie analizuje wszystkie ruchy użytkowników, którzy korzystają z ich usług. Wszystko, również kolejność znajomych na Facebooku zaprojektowane jest tak, by użytkownik spędził jak najwięcej czasu korzystając z aplikacji. Pozwala to bowiem firmie czerpać korzyści z reklam.

CZYTAJ  Ile waży m3 betonu B20?

Od czego zależy kolejność osób na czacie na Messengerze? 5 czynników, które na to wpływają

Wiele osób próbuje znaleźć sens w tym, jak Facebook ustala kolejność kontaktów na czacie. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ algorytm Facebooka jest skomplikowany. Co więcej, firma nie udostępnia publicznie danych na jego temat. Niemniej jednak wielu specjalistów zajmowało się analizowaniem tego, w jaki sposób funkcjonuje aplikacja Messenger, przez co udało się ustalić jakie czynniki wpływają na kolejność osób na Messengerze. Wśród 5 najważniejszych wymienić możemy:

  • Częstotliwość interakcji: to zdecydowanie oczywisty czynnik. Jeśli rozmawiamy z kimś często Messenger pokazuje nam tego użytkownika byśmy dalej jak najdłużej korzystali z aplikacji.
  • Data ostatniego kontaktu: jeśli użytkownik, z którym rozmawialiśmy ostatnio jest dostępny online z pewnością pojawi się na pierwszych pozycjach listy. Facebook chce, żebyśmy kontynuowali rozmowy, które niedawno się zakończyły, dlatego też pokazuje nam osoby, z którymi mieliśmy kontakt w nadziei, że potrwa on dalej.
  • Aktywność na Facebooku: nie zapominajmy, że Messenger i Facebook to aplikacje, które są ze sobą połączone. Dlatego też na początku listy osób dostępnych mogą znaleźć się ci znajomi, z którymi co prawda nie wymieniamy wiadomości, ale często reagujemy ich posty czy zdjęcia.
  • Nowe znajomości: kiedy przyjmujemy zaproszenie od nowego użytkownika, lub sami zostajemy przyjęci do grona znajomych tej osoby przez pewien czas możemy odnaleźć ją na górze listy dostępnych kontaktów. Algorytm najwidoczniej uznaje, że nowa znajomość powinna mieć możliwość rozwoju. Pamiętajmy jednak, że nie chodzi tu o szlachetnie pobudki lecz po prostu próby zwiększenia ilości czasu jaki spędzamy korzystając z aplikacji.
  • Wspólni znajomi, pasje, wydarzenia: to nieco mniej oczywiste kryterium. Niemniej jednak, jeśli osobę będącą naszym znajomym na Facebooku łączą wspólne kontakty, szkoła, uczelnia, miejsce pracy lub polubione strony i wydarzenia możemy mieć pewność, że pojawi się ona wysoko w liście dostępnych kontaktów.
CZYTAJ  Ile zwolnienie po usunięciu gruczolako-włókniaka?

Co oznacza pierwsza osoba w aktywnych na Messengerze?

Wiele osób sądzi, że pierwsza osoba, która pojawia się w aktywnych kontaktach na Messengerze jest tą, która jest nam najbliższa i z którą korespondujemy najczęściej. Poniekąd jest w tym ziarenko prawdy, ponieważ wiemy już, że algorytm Facebooka bierze pod uwagę ilość interakcji między osobami. Wystarczy jednak zdać sobie sprawę z tego, że wystarczy, że najbliższe nam osoby aktualnie nie są dostępne online. Kto wówczas znajdzie się na pierwszym miejscu? Przede wszystkim będzie to osoba korzystająca z aplikacji. Może być to ktoś komu ostatnio skomentowaliśmy lub polubiliśmy post jak również nowy znajomy. Słowem, nie warto przypisywać pierwszej pozycji w liście osób aktywnych żadnego głębszego znaczenia.

Czy można zmienić kolejność wyświetlanych osób na czacie na Messengerze?

To pytanie, które zadaje sobie wielu użytkowników aplikacji. Części osób zależy bowiem na tym, aby lista wyświetlanych osób była uporządkowana według ich kryteriów. Niestety, Facebook nie daje nam możliwości bezpośredniego wpływania na to jak wygląda lista dostępnych osób na czacie. Nie możemy ustawić jej w dowolnej, wybranej przez nas kolejności. Możemy jednak wpływać na kolejność wyświetlanych osób poprzez częste pisanie, reagowanie na posty oraz wyświetlanie relacji osób, które chcemy widzieć na pierwszych pozycjach listy.